Son dakika! Mali'deki son durumu Hacer Diarra CNN TÜRK'te anlattı

Video: Son dakika! Mali'deki son durumu Hacer Diarra CNN TÜRK'te anlattı

Orta Batı Afrika ülkesi Mali'deki askeri darbe dünyanın sıcak başlıklarından birisiydi. Cumhurbaşkanı istifasını duyururken bazı bakanlar da gözaltında. Ülkedeki son durumu Türkiye Büyükelçiliği'nde çalışan Malili Hacer Diarra CNN TÜRK canlı yayınında anlattı.

Uğur Önver'in sorularını Türkçe yanıtlayan Hacer Diarra, dünyadan ve çevre ülkelerden gelen tepkilere ilişkin de ayrıntılar aktardı.

İşte Hacer Diarra'nın canlı yayındaki o açıklamaları:

Şu anda Mali'de son durum ne? Normal hayat devam ediyor mu?

Bu sabah ben işe geldim. Yolda kesinlikle bir engelleme ve ya kontrol yok. Askerler de yollara inmedi. İnsanlar hayatlarına normal olarak devam ediyor. Şu anda Mali'de herhangi bir sıkıntı yaşanmıyor. Askerler de herkesin normal hayatlarına devam etmesi için açıklama yaptı. Ayrıca insanların mal ve can güvenliğini korumak için de her türlü tedbiri aldıklarını duyurdular. Ve şu an herkes iş yerlerinde.

Türk Büyükelçiliği'nde çalışıyorum. Ticaret ateşeliğinde görev yapıyorum. Şu ana kadar Türk vatandaşlarının herhangi bir başvurusu olmadı bize. Ülkemizdeki Türklerin güvende olduğunu söylemek istiyorum.

Başbakan ve bakanlar alıkonulmuştu. Ne zaman serbest kalacaklar?

Bununla ilgili açıklanan herhangi bir bilgi yok. Ama onların sağlıklı olduğunu bildirdiler. Gözaltında olanların sağlık durumları iyi. Serbest bırakıldıklarına dair bir bilgi de henüz yok. Biz buradaki gelişmeleri devlet televizyonundan takip ediyoruz. Devlet televizyonları normal yayınına devam ediyor. Onların yayınlarında herhangi bir aksaklık yaşanmadı. Sadece darbenin yaşandığı gün biraz geç haber verdiler.

Diğer ülkelerden ve dünyadan ne gibi tepkiler geldi?

Kimisi tebrik ediyor kimisi de sıcak bakmıyor olaya. Mali'nin üye olduğu Batı Afrika ekonomi Birliği var. Onlar bu olaya tepki gösterdi ve ülkeye ambargo uygulanması gerektiğini duyurdular. Sadece şu anda Mali ve bölge ülkeleri arasında bir seyahat gerçekleştirilmiyor. Yakın bir zamanda bu yasağın kalkacağı söyleniyor. Darbeden ziyade Cumhuraşkanı'nın istifası söz konusu diye bakıyorlar olaylara.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS