Son dakika: Mısır'a Türkiye tavsiyesi | Video

Video: Son dakika: Mısır'a Türkiye tavsiyesi | Video

Mısır, Cumhurbaşkanı Sisi'nin yönetime el koymasının ardından Ortadoğu'da Türkiye'ye karşı hasmane bir tutum sergilemeye başladı. Ortadoğu basınında yer alan bir makalede, Mısır'a Libya ve bölgesel konularda Türkiye ile konuşması ve Birleşik Arap Emirlikleri ile Suudi Arabistan'dan uzak durması tavsiye edildi.

Suudi Arabistan ve İsrail'in desteklediği bir darbeyle yönetime gelen Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, bölgede Türkiye'ye karşı hasmane bir tutum geliştirdi. Ortadoğu basınında yer alan bir makalede ise Mısır'ın bu tutumundan vazgeçmesi tavsiye edildi.

Sisi'nin Libya'da askeri seçenekleri gündemine alması hatırlatılan makalede, askeri tehditlerde bulunmanın siyasi ve diplomatik başarısızlığın bir kanıt olduğu ifade edildi. Mısır'ın bu tarz söylemlerden kaçınması gerektiği belirtildi.

Mısır ordusunun Libya'ya dahil edilmesinin İsrail çıkarlarına hizmet edeceği belirtilen yazıda, Mısır'ın İsrail-Filistin konusunda dış politikasını yeniden gözden geçirmesi tavsiyesinde bulunuldu. Türkiye'nin Libya'daki varlığının Sisi'yi endişelendirdiği vurgulanan yazıda, diyalog kurmanın Mısır için işe yaramaz askeri seçeneklerden bin kat daha iyi olduğu ifade edildi.

Makalede, "Mısır'ın çevresinde tehlikeli bir zincir var, ancak çözüm basit. Mısır, Türkiye ve Sudan ile konuşmalı ve kendisini çıkarları için kullanan İsrail, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve diğer müttefiklerden uzak durmalı" ifadelerine yer verildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS