Son dakika... Putin'den Türkiye'de doğal gaz merkezi mesajı

Son dakika... Putin'den Türkiye'de doğal gaz merkezi mesajı

Rusya Devlet Başkanı Putin, 'Türkiye'nin doğal gaz altyapısı önemli potansiyele sahip. Kurulacak doğal gaz merkezinde ticaret için elektronik platform gelecek aylarda kurulabilir' dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Rusya Devlet Başkanı Putin'in geçtiğimiz aylarda önerdiği Türkiye'nin doğal gaz dağıtım merkezi olması fikrine yönelik yeni bir açıklama geldi.

Gelecekte Avrupalı tüketiciler için doğal gaz fiyatlarının büyük oranda Türkiye'deki merkezde belirlenebileceğini söyleyen Putin,  'Türkiye'nin doğal gaz altyapısı önemli potansiyele sahip. Kurulacak doğal gaz merkezinde ticaret için elektronik platform gelecek aylarda kurulabilir' dedi.

Putin, Rusya’nın yeni ticari iş birlikleri oluşturacağı sinyalini de verdi. Batı'nın ülkesini ekonomik olarak izole etme çabalarını engellemek amacıyla Moskova’nın Asya, Afrika ve Latin Amerika'daki ortaklarıyla ekonomik ilişkilerini geliştireceğini söyledi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı
Bakan Çavuşoğlu'ndan Belçikalı mevkidaşına PKK tepkisi

Bakan Çavuşoğlu'ndan Belçikalı mevkidaşına PKK tepkisi

PUTİN EKİM AYINDA DUYURMUŞTU

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ekim ayında Avrupa’daki doğalgaz krizinin çözümü için Türkiye’yi işaret etmiş ve “Türkiye’de Avrupa için büyük bir doğalgaz merkezi kurabiliriz. Petrol piyasalarına yönelik hiçbir müdahale, rezerv kullanımı enerji sorununu çözmez. Rusya, kışın dahil Avrupa’ya enerji sevkiyatına hazır, top onların sahasında” demişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise konuya ilişkin açıklamasında şu ifadeleri kullanmıştı;

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"Böyle bir dağıtım merkezi için Trakya en önemli yer olarak görülüyor. Biz başta Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımıza ve Rusya tarafında ilgili kuruma müşterek bir çalışma yapmaları talimatını Sayın Putin ile birlikte verdik. Orada bu çalışmayı yapacaklar. En uygun yer neresiyse bu dağıtım merkezini orada inşallah kurmuş olacağız.

Bizim ulusal anlamda bir dağıtım merkezimiz var ama tabii şimdi bu uluslararası bir dağıtım merkezi olacak. Bu konuyla ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımız ile Rusya tarafı çalışmayı yapıp bize sunacaklar ve ondan sonra da adımı atmış olacağız. Burada bekleme diye bir şey yok. Kararı bugün hemen süratle Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımıza verdik. Aynı şekilde aynı anda Rusya'dan (Gazprom Başkanı) Miller de bu toplantıdaydı, o da talimatı aldı.

Şimdi arkadaşlarımız birbirleriyle görüşmek suretiyle çalışmaya başlayacaklar. Güvenlik noktasında biz her türlü adımı atarken tabii ki burada da güvenlik neyi gerektiriyorsa bu güvenlik ağımızı da süratle kuruyor ve ona göre çalışmalarımızı sürdürüyoruz."

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 BAKAN DÖNMEZ'İN AÇIKLAMALARI

Geçtiğimiz ay  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye'nin doğal gazda enerji merkezi olmak için gerekli araçlara sahip olduğunu söylemişti.

Bakan Dönmez şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye hem altyapısı hem de gaz piyasalarıyla doğal gaz merkezi olmak için bütün enstrümanlara sahip. İlaveten, yeni hatların ve yeni kaynakların en ekonomik rotasının da Türkiye olması bugün sahip olduğumuz bu altyapının daha da gelişmeye müsait bir potansiyeli olduğunu da gösteriyor. Diğer yandan yerli gazımız da inşallah bu süreçte aktif bir oyuncu olacak. Karadeniz'de keşfettiğimiz doğal gazı karaya çıkaracağımız ilk nokta olan Filyos'ta şu an insanüstü bir gayretle çalışmalarımızı 7/24 esasına göre sürdürüyoruz. Cuma sahadaydım. Çalışmaları bizzat yerinde inceledim. Bütün çalışmalarımız planlanan takvime uygun bir şekilde ilerliyor."