Son dakika: Rumlar'da 'Kapalı Maraş' paniği | Video

Video: Son dakika: Rumlar'da 'Kapalı Maraş' paniği | Video

Kuzey Kıbrıs'ın Kapalı Maraş bölgesinin açılması ile ilgili çalışmalar sürerken, Güney Kıbrıs'ta telaş başladı. Güney Kıbrıslı Yetkililer, Türkiye'nin Maraş'ı açacağını, bu konuda blöf yapmadığını söyledi. Bölgenin yerleşime açılmaması için Amerika ile görüşmeler de yapıldı.

Kuzey Kıbrıs'ta Magosa kentine yakın Maraş, Kıbrıs Barış Harekatı'ndan bu yana yerleşime kapalı. 46 yıldır adeta hayalet kente dönen Maraş'ın yerleşime açılmasına ilişkin çalışmalar sürerken Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, bölgenin yerleşime açılmaması için girişimlere başladı.

YOANNU: TÜRKLER MARAŞ KONUSUNDA BLÖF YAPMIYOR

Güney Kıbrıs'ta 'sözde' Maraş Belediye Başkanı Simos Yoannu, Maraş'ın yerleşime açılacağını söyleyen Türklerin blöf yapmadığını söyledi. Maraş'ın açılmasının kendileri için mezar taşı olacağını ifade eden Yoannu, bölgenin yerleşime açılmasını engellemek için derhal harekete geçilmesi gerektiğini söyledi.

RUM MEDYASI: ANASTASİADİS ÇÖZÜM TİYATROCUSU

Rum medyası da Rum yönetimi Lideri Nikos Anastasaidis'i, Maraşlıları kandırmakla suçladı. Anastasiadis için "Çözüm tiyatrocusu" ifadelerini kullanan Rum medyası, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği nezdinde girişimlerin yürütülmesi gerektiğini yazdı.

RUM DIŞİŞLERİ BAKANI ABD'DEN DESTEK İSTEDİ

Öte yandan Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Güney Kıbrıs'a günübirlik ziyaret gerçekleştiren ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi Konular Müsteşarı David Hale'den Kapalı Maraş'ın açılmaması ve Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki çalışmalarının engellenmesi için destek istedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS