Rusya tescillediği aşıyı savundu

Video: Rusya tescillediği aşıyı savundu

Rusya'nın tescil edildiğini duyurduğu koronavirüs aşısının, güvenliği ve etkisi tartışma konusu oldu. Rusya Sağlık Bakanı Muraşko, eleştirilerin nedeninin "rekabetçilik duygusu" olduğunu savundu, "aşıdan ben de yaptıracağım" dedi.

Rusya’nın tescil edildiğini duyurduğu koronavirüs aşısı güvenli ve etkili mi? Dünya, bu sorunun cevabını tartışıyor eleştiriler peşi sıra geliyor. Rusya Sağlık Bakanı Mıhaıl Muraşko geliştirdikleri aşıyı savundu, “aşımız rekabetçilik duygusuyla eleştiriliyor” dedi.

Rus Bakan, aşı ile ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Bazı uzmanların, insanların üzerinde denenmeye başladıktan sonra iki aydan daha az bir sürede onay alan aşının aceleye getirildiği yönündeki açıklamalarını ele aldı. Aşının kalite kontrolünün yapıldığını, ilk partinin iki hafta içinde hazır olacağını duyurdu.

Rusya Sağlık Bakanı, önceliklerinin Rusya’nın ihtiyacını karşılamak olduğunun altını çizdi aşının yurt dışına da gönderileceğini ekledi. Aşıyı geliştiren Gamaleya Ulusal Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Merkezi de Aralık-Ocak döneminde ayda 5 milyon doz aşının üretilmesi ile bir yıl içinde ülkenin tüm ihtiyacını karşılamış olmayı planladıklarını kaydetti.

Rus yetkililer, şimdiye kadar 20 ülkeden bir milyar dozluk sipariş aldıklarını açıkladı. Rusya Sağlık Bakanı Muraşko, gazetecilerin “aşıyı kendisinin yaptırıp yaptırmayacağı” sorusuna ise “aşı çıktığında, ağustos ayında planlıyorum” sözleriyle cevap verdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS