hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Son dakika... Türkiye Reza Zarrab konusunda ABD'ye 2 kez nota verdi

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Reza Zarrab konusunda ABD'ye 2 kez nota verdiklerini söyledi. Çavuşoğlu, "3-4 gün önce yazılı nota verdik yanıt gelmedi, dün yeniden gönderdik. cevap geldi." dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Reza Zarrab dev hukuk şirketiyle anlaştı

  Reza Zarrab ocakta jüri karşısında

  Çavuşoğlu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Dışişleri Bakanlığının 2018 Yılı Bütçesi'nin görüşmelerinde milletvekillerinin eleştiri ve sorularını yanıtladı.

  Çavuşoğlu, Zarrab'ın durumuna ilişkin soru üzerine şunları söyledi: "Avukatlarının ulaşamadığı bilgileri çıkınca, gazetelere de yansıdı, 6 gün sonra değil. Biz aynı gün de yazılı bir notayla sorduk, 'Bu bizim vatandaşımızdır ve böyle haberler var. Bunun durumu nedir?' Aradan 3-4 gün geçti. ABD’den herhangi bir ses çıkmadı. Dün itibarıyla arkadaşlarımız tekrar bir
  notayla, ‘Biz şu tarihli bir notayla sorduk ama sizden dönüş olmadı’ diye sordu. Dün hem Adalet Bakanlığından hem de ABD Dışişleri Bakanlığından Büyükelçiliğimize dönüşler olmuş. ‘Başka bir yerde. Sağlığı da iyi, güvende, bir sorun yok’ diye genel bir cevap verilmiş. Olayın özü budur."

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bakanlığının konsolosluk işlerinde, hukuki süreçte ya da cezai konularda Türk vatandaşlarının bulunduğu ülkeye yazılı olarak bildirdiğini ya da sorduğunu aktaran Çavuşoğlu, "Biz vatandaşlarımızın haklarını, hukukunu da her zaman ararız." diye konuştu.

  Halk Bankasının ABD ambargosunu deldiğine inanmadıklarını vurgulayan Çavuşoğlu, "Halk Bankasının hiçbir işlemi ABD ambargosuna aykırı değildir." ifadesini kullandı.

  17-25 Aralık’ın FETÖ’nün darbe girişimi olduğunu belirten Çavuşoğlu, ABD’deki iddianamenin de FETÖ iltisaklı bir savcı tarafından hazırlandığını dile getirdi.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow