Son dakika... WP: BAE ajanı Türkiye'de tutuklandı | Video

Video: Son dakika... WP: BAE ajanı Türkiye'de tutuklandı | Video

"Türkiye'de Birleşik Arap Emirlikleri için çalışan bir ajan yakalandı." Bu iddiayı Amerikan Washington Post gazetesi ortaya attı.

Amerikan Washington Post gazetesi ortaya çarpıcı bir iddia attı. Bir Türk yetkiliye atıfta bulunarak, Milli İstihbarat Teşkilatı'nın Birleşik Arap Emirlikleri adına casusluk yaptığından şüphelenilen bir kişiyi gözaltına aldığını yazdı.

45 yaşındaki şüphelinin ürdün pasaportu taşıdığı, adının Ahmed el-Astal olduğu belirtildi. Filistin asıllı olduğu söylenen Astal'ın Türkiye'de gazeteci titriyle çalıştığı öne sürüldü.

İsminin açıklanmaması koşuluyla konuşan Türk yetkiliye göre şüpheli, Birleşik Arap Emirlikleri için çalıştığını itiraf etti. Bu hafta mahkemeye çıkması beklenen Astal, çalışmalarının Birleşik Arap Emirlikleri'nde sadece takma adlarını bildiği bazı görevliler tarafından denetlendiğini belirtti.

Washington Post'a konuşan yetkiliye göre, Astal'ın görevi Türk siyasi gelişmeleri hakkında haber yapmak ve sürgünde yaşayan Arap muhalifleri takip etmekti. Washington Post'a göre, o çalışmalarda Türkiye'nin siyasi islamcı hareketlere destek verdiği yönünde iddialar ortaya atıldı. Birleşik Arap Emirlikleri'nin bunu bölgesel bir tehdit olarak gördüğü tezi paylaşıldı.

Gazeteye göre, Türkiye son iki yılda üçüncü kez BAE adına casusluk yapan birini gözaltına almış oldu. Nisan 2019'da tutuklanan iki kişinin, Türkiye'deki Filistinli gruplar hakkında bilgi topladıkları iddia edilmişti. Onlardan biri olan Zaki Hasan gözaltına intihar ederek ölmüştü.

Astal'ın tutuklandığı haberi ilk olarak Reuters haber ajansında çıktı. Birleşik Arap Emirlikleri'nden bir basın sözcüsü, Astal aleyhindeki iddialara yanıt vermedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS