Son Dakika! Yunanistan'la diplomasinin yol haritası hazır

Video: Son Dakika! Yunanistan'la diplomasinin yol haritası hazır

Türkiye-Yunanistan gerginliğinde, ivme pozitife dönerken üst düzey görüşmelerin yol haritası da hazır. CNN TÜRK'ün edindiği bilgilere göre; her şey yolunda giderse önce dışişleri bakanları, ardından Erdoğan-Miçotakis görüşmesi için adımlar atılması bekleniyor.

DİPLOMASİ MASASI KURULUYOR

Türkiye ve Yunanistan gerginliğinde diyalog rüzgarı yükseld. Ufukta diplomasisi masası görünüyor. Taraflar eğer her şey yolunda giderse yapılacak temaslara ilişkin bir yol haritası hazırladı.

CNN TÜRK'ün edindiği bilgilere göre; gerginlikte ibre diplomasi masasına dönerken, yol haritasında ilk adım AB Liderler Zirvesi olacak. Liderler zirvesinde Türkiye'ye yaptırım konusu masaya gelecek ancak Yunanistan tarafının da yaptırıma sıcak bakmadığı ifade edildi. Edinilen bilgilere göre Yunanistan bir yaptırım lsitesi görmek istiyor ancak bu listenin hayata geçirilmesine şu anda mesafeli duruyor.

ÖNCE LİDERLER ZİRVESİ, SONRA İSTİKŞAFİLER

Gerginliğin dozunu yükseltecek bir provokasyon yaşanmaması için süreç hassasiyetle kontrol ediliyor. Bu kapsamda Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Yunan muhatabı Eleni Sorani direkt ve daimi bir temas halinde. Hazırlanan yol haritasında AB Liderler Zirvesi sonrası istikşafi görüşmelerin başlaması var. AB'nin müzakere ve diyalog görmek istiyoruz tutumu nedneiyle liderler zirvesi öncesi taraflar ortak bir açıklama ile görüşmelere başladıklarını duyurabilirler, Görüşmeler sadece istikşafiler üzerinden değil, askerden askere güven artırıcı önlemler ve siyasi istişareleri de kapsayacak şekilde üç ayak üzerine kurulacak. Ortak açıklama tıpkı daha önce planlandığı ancak bir gün öncesinde Yunanistan ve Mısır anlaşması nedeniyle askıya alındığı şekilde gerçekleşecek. Taraflar ortak iradeyi aynı zemin üzerine kuracak.

ÇAVUŞOĞLU,DENDIAS İLE BRATİSLAVA'DA GÖRÜŞEBİLİR

İstikşafi görüşmeler sonrası yol haritasının üst düzey görüşmelere evrilmesi bekleniyor. Edinilen bilgilere göre, 8 Ekim’de Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Yunan mevkidaşı Dendias Global, SEC forumunun marjında Bratislava'da görüşebilir. Bu görüşmenin hazırlığı için diplomatik düzeyde temaslar devam ediyor.

ERDOĞAN-MİÇOTAKİS GÖRÜŞMESİ İÇİN ALTYAPI HAZIR

Çavuşoğu-Dendias görüşmesi gerçekleştiği takdirde, yol haritasında bir sonraki görüşme Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Yunan Başbakanı Miçotakis arasında planlanıyor. Bu görüşmenin belirleyici unsuru devam eden diyalog rüzgarı ve tarafların tutumu olacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS