Srebrenitsa anneleri AİHM yolunda

Video: Srebrenitsa anneleri AİHM yolunda

Srebrenitsa kurbanlarının yakınları Hollanda'ın katliamdaki sorumluluğunu kabul etmesi için adım atmaya hazırlanıyor. O katliamda yakınlarını kaybedenler Hollanda'yı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne şikayet edecek.

Bosna Savaşı'nın en karanlık sayfalarından biri olan "Srebrenitsa Katliamı" kurbanlarının yakınları, Hollanda'nın tarihi sorumluluklarını resmen kabul etmesi için mücadelesini sürdürüyor.


Srebrenitsa Anneleri Derneği, Hollanda hükümetine karşı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurdu. Dernek avukatlarına göre, "Hollanda halkı korumak için yeterli önlem almadı" Hollanda Yüksek Mahkemesi Temmuz ayında verdiği kararda, Potocari'deki Hollanda üssünde bulunan 350 Müslüman erkeğin ölümlerinden devletin yüzde 10 sorumlu olduğunu" belirtmişti.


Aileler daha önce de Lahey Temyiz Mahkemesi'nin "Yüzde 30" olarak belirlediği sorumluluğunun, yüksek mahkeme tarafından düşürülmesine karşı çıkmıştı.


Bosna Savaşı sırasında, BM’nin güvenli bölge ilan ettiği Srebrenitsa, 11 Temmuz 1995’te Ratko Miladiç’e bağlı Sırp birlikleri tarafından işgal edildi. İşgal üzerine BM bünyesindeki Hollandalı askerlere sığınan sivil Boşnaklar, Sırplara teslim edildi. Issız yerlere taşınan Boşnaklardan 8 bin 372’si katledildi. Katledilenlerin cenazeleri bulunanlar, toplu mezarlara gömüldü. Yakınlarının cesedi bugüne dek bulunamayanlarlar da var.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS