Stoltenberg'den Macron'a yanıt

Video: Stoltenberg'den Macron'a yanıt

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg. İttifakın kuruluşunun 70. Yılının kutlanacağı Londra Zirvesi'ne saatler kala alman basınına konuştu. İttifak içinde farklı düşüncelere rağmen birlik çağrısı yapan Stoltenberg, tüm müttefiklere kolektif savunma taahhüt eden beşinci maddenin ittifakın çekirdeğini oluşturduğunu söyledi.
 

"NATO’nun beyin ölümü gerçekleşti". Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un ABD ile yaşanan sorunlar nedeniyle Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü'ne yönelttiği bu suçlama müttefikler arasında hararetli tartışmalara sebep olmuştu.

Macron, NATO Antlaşması’nın bir üyeye yapılan saldırıyı tüm üyelere yapılmış sayan ve ortak savunma öngören 5'inci maddesine olan inancının sürüp sürmediği sorusuna da , "bilmiyorum" yanıtını vermişti.

Macron'un burada, Türkiye’nin Suriye ile bir sorun yaşaması durumunda, ittifak dayanışmasının sergilenmeyebileceği, 5. Madde kapsamında NATO’mu müttefiklerinin Türkiye’nin yardımına gelmeyebileceği imasında da bulunduğu yorumları yapılmıştı.

Fransa liderinin o sözleri Alman kanalına verdiği röportaj sırasında NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'e soruldu. Stoltenberg, "5. Madde nato'nun çekirdeğidir" dedi.

İttifak içinde farklı düşüncelere rağmen birlik çağrısı yapan Stoltenberg, NATO zirvesinden çıkacak mesajın da bu yönde olacağını dile getirdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS