Süleymani'nin öldürülmesi sonrası İran'dan peş peşe açıklamalar: Acı bir intikam alacağız

Video: Süleymani'nin öldürülmesi sonrası İran'dan peş peşe açıklamalar: Acı bir intikam alacağız

İran Devrim Muhafızları Ordusu komutanlarından Muhsin Rızai, ABD saldırısında öldürülen Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin intikamını alacaklarını kaydetti. İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif "ABD, haydutça maceracılığının tüm sonuçlarından sorumlu olacaktır" dedi. İran Cumhurbaşkanı Ruhani ise yaptığı açıklamada "Kuşkusuz, İran ulusu ve bölgedeki özgürlük arayan diğer ülkeler bunun intikamını alacaktır" dedi. İran Savunma Bakanı ise "Saldırının karşılığı sert bir şekilde verilecek" ifadelerini kullandı.


İran Devrim Muhafızları Ordusu Eski Genel Komutanı Muhsin Rızai, Twitter hesabından paylaştığı mesajında, "Kasım Süleymani, şehit kardeşlerine katıldı ancak ABD'den acı bir intikam alacağız." ifadelerini kullandı.


İran'dan ilk açıklama: Haydutça maceracılığın sonuçlarından ABD sorumlu


İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif de Süleymani'nin öldürülmesine ilişkin açıklamalarda bulundu ve "ABD, haydutça maceracılığının tüm sonuçlarından sorumlu olacaktır" dedi.
 
ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), İran Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Süleymani ve Haşdi Şabi Komutan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis'in, Bağdat Havalimanına düzenlenen saldırıda öldürüldüğünü duyurmuştu. Kasım Süleymani kimdir?


Devrim Muhafızları Ordusu da İranlı general Süleymani'nin ABD'nin saldırısında öldürüldüğünü teyit etmişti.


İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif de suikaste ilişkin, "ABD, haydutça maceracılığının tüm sonuçlarından sorumlu olacaktır." uyarısında bulunmuştu. 


İran Cumhurbaşkanı Ruhani'den ilk açıklama


İran Cumhurbaşkanı Ruhani ise yaptığı açıklamada "Kuşkusuz, İran ulusu ve bölgedeki özgürlük arayan diğer ülkeler bunun intikamını alacaktır" dedi.


İran Savunma Bakanı: Saldırının karşılığı sert bir şekilde verilecek


İran Savunma Bakanı Emir Hatemi, İranlı general Kasım Süleymani'nin ABD saldırısında öldürülmesine ilişkin, "Saldırının karşılığı sert bir şekilde verilecek." dedi. 


İran'ın resmi ajansı IRNA'ya göre, Hatemi yaptığı yazılı açıklamada, "Bu vahşi cinayet büyük şeytan Amerika'nın bölge ve Irak'ta terör destekçisi olduğunun açık delilidir. Saldırının karşılığı sert bir şekilde verilecek ve haksız yere dökülen kanın intikamı bu işe girişenlerden alınacaktır." ifadelerini kullandı.


Mukteda el Sadr: Irak'ı korumaya hazır olun


Irak'taki Şii lider Mukteda el Sadr'dan ise olaya ilişkin Süleymani'nin ölümünden dolayı yas tuttuklarını belirtti ve "Irak direnişinin başındaki isim olarak tüm mücahitlere, özellikle de Mehdi Ordusu’na ve vatansever gruplara Irak’ı koruma emir veriyorum" dedi.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS