Sürü bağışıklığı bir opsiyon değil

Video: Sürü bağışıklığı bir opsiyon değil

İngiltere koronavirüs salgınıyla mücadele edebilmek için başlarda,"Sürü bağışıklığı" planını uygulamaya çalışmış. Vakaların hızla artmasıyla da bu uygulamadan vazgeçmişti. Uzmanlara göre, sürü bağışıklığı koronavirüse karşı etkili bir yöntem değil. Peki bunun nedenleri neler?

Koronavirüs pandemisinin tüm Dünya’yı tehdit eden bir hal almasıyla İngiltere’nin salgınla mücadele kapsamında benimsediği “sürü bağışıklığı” stratejisi koronavirüse karşı etkili mi? Uzmanlara göre, bunun cevabı hayır.

Scıence Alert isimli dergi için bir makale kaleme alan Epidemiyolog Gideon Meyerowıtz-Katz’a göre koronavirüs salgını günden güne takip edilmesi gereken öngörülemez bir yapıya sahip.

Epidemiyolog Meyerwotız-Katz’a göre sürü bağışıklığı günümüz koşullarında koronavirüs ile mücadelede bir opsiyon bile değil. Çünkü, aşı olmadan toplum bağışıklığı yaratmak bilimsel olarak mümkün değil.

Dünya’nın dört bir yanında koronavirüse karşı aşı çalışmaları sürse de henüz geliştirilmiş değil. Devam eden aşı testlerinin başarıyla sonuçlanması durumunda kullanıma sunulabilmesi için 12 ila 18 ay arasında bir süre öngörülüyor.

Koronavirüsün Avrupa’yı vurmasının ardından birçok ülke sıkı önlemler almış, karantina uygulamaları başlatmıştı. İngiltere ise, “Sürü bağışıklığı” yani nüfusun büyük çoğunluğunun enfeksiyona bağışıklık geliştirmesi planını uygulamaya çalışmış ama bilançonun hızla ağırlaşması nedeniyle bu stratejisinden vazgeçmek zorunda kalmıştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS