Suudi Arabistan'daki kadınlar vesayete meydan okuyor

Video: Suudi Arabistan'daki kadınlar vesayete meydan okuyor

Suudi Arabistan'da kadınlar ülkedeki vesayet sistemine meydan okuyor. Suudi kadınlar, sosyal medya üzerinden başlattıkları kampanya ile özgürlüklerini talep ederek vesayet yasasının kaldırılmasını istiyor.

Suudi Arabistan'da kadınlar üzerlerindeki erkek vesayetinden rahatsız. Artık bir başlarına özgür olarak hareket etmek istiyorlar. Ve bunu da sosyal medyadan paylaştıkları karelerle dile getirdiler.

Kimi pasaportunun fotoğrafını çekip "hayatımı ben kontrol ederim, özgürlüğümü istiyorum" diye verdi mesajını. Kimi de eline üzerinde "ben bir mahkumum, suçum da suudi bir kadın olmak" yazılı pankartla istedi özgürlüğünü.

Suudi Arabistan'da kadınlar bir süre önce yerel seçimlerde seçme ve seçilme hakkını kazanmıştı. Şimdi de vesayet kanunun yani kadınlara seyahat ederken, hastaneye giderken erkeklerin refakat etmesini zorunlu kılan yasanın kaldırılmasını istiyorlar. Bunun için de bir imza kampanyası başlatıldı.

Hemen de bir etiket açıldı. Girişime her yaştan her statüden kadından destek var.

Suudi Arabistan'da yasaya göre, kadınlar evlenene kadar babalarının vesayeti altında. Aynı kanun uyarınca, evli olan kadınlardan eşleri, bekar olanlardan babaları,yoksa da erkek kardeşleri sorumlu.

Babası hayatta olmayan dul kadınlar da oğlundan vesayet almak zorunda.

İnsan Hakları İzleme Örgütü de girişime destek çıktı. Örgüt, vesayet kanunu kadın hakları önündeki en büyük engel diyor. Suudi Arabistan müftülüğü ise vesayet sisteminin arkasında.

Yapılan açıklamada, kanuna yönelik başlatılan kampanya Suudi ve Müslüman toplumunu hedef alan bir suç olarak nitelendi.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS