hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Suudi kadın: Bangkok'ta mahsur kaldım

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Ailesinden kaçıp Avustralya'ya gitmek isteyen Suudi genç bir kız, Bangkok Havalimanı'nda pasaportuna el konulduğunu ve mahsur kaldığını öne sürdü. İnsan Hakları İzleme Örgütü Tayland'a çağrı yaptı. "Kadını Suudi Arabistan'a göndermeyin. Avustralya'ya gitmesine izin verin" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  18 yaşındaki Suudi Arabistan vatandaşı Rahaf Muhammed el-Kunun, Kuveyt'te birlikte tatil yaptığı ailesinden kaçıp Bangkok üzerinden Avustralya'ya gitmek istedi.

  Ancak kendi iddiasına göre Avustralya vizesi olmasına rağmen pasaportuna Suudi bir diplomat tarafından el konuldu.

  Bangkok havalimanında mahsur kalan el-Kunun yardım istemek için önce Bangkok havalimanından sonra da havalimanı otelindeki bir odadan videolar paylaştı.

  BBC'ye yaptığı açıklamada, "Zorla Suudi Arabistan'a gönderilip ailesi tarafından öldürülmekten korktuğunu" söyleyen genç kadının evlilikten kaçtığı da iddia edildi.

  Ülkesine dönmemek için kaldığı otelin kapısını kilitleyip barikat kuran el-Kunun BM'den herhangi bir ülkeye sığınma imkanı verilmesi için talepte bulundu.

  Tayland polisi ise genç kadının Tayland vizesi olmadığı için ülkeye girişine izin verilmediğini belirtirken, "Pasaportuna el konulduğundan haberdar değiliz" açıklamasında bulundu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Tayland Göçmen Şefi ise yaptığı açıklamada, "Genç kızın güvenlik endişeleri nedeniyle ülkesine gönderilmeyeceğini" kaydetti.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow