Son Dakika

Taliban'dan üyelerine özçekim uyarısı

A A

28.09.2021 - 15:41

Taliban yönetimi, eğlence ve spor salonlarında görüntüleri ortaya çıkan militanlarına uyarı yaptı. Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, militanlara "Görevlere bağlı kalın, özçekim yapmayı bırakın" denildi. Öte yandan Afganistan'da içme suyu ve finans alanlarında ise ciddi sıkıntılar patlak vermiş durumda.

Kimi zaman lunaparkta oyuncakların içinde, kimi zaman Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda spor salonunda, son olarak ise kullanılmaz hale gelen helikopterin tepesinde görüntülendiler. Taliban militanlarını uyardı.

Afganistan'da Taliban'ın başkent Kabil'i ele geçirmesinden bu yana Taliban militanları sıklıkla kentte dolaşıyor. Taliban üyeleri görev dışındayken eğlence parklarında çarpışan arabalara biniyor, spor yapıyor, terk edilmiş evlerde kalıyor. Ancak Taliban yönetimi askerlerin eğlencelerinin son bulmasını ve özellikle selfıe çekmeyi bırakmalarını istedi. Amerikan Wall Street Journal'ın haberine göre; Taliban Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Atandığınız görevlere bağlı kalın. Şehitlerimizin kanıyla yaratılan statümüze zarar veriyorsunuz" ifadesi kullanıldı.

Öte yandan Afganistan'ın başkenti Kabil'de içme suyu temininde sıkıntı yaşanıyor. Kabil Belediye Başkanı, uzak bölgelerden su getirdiklerini duyurdu.

Ülkede sıkıntı çeken bir başka alan ise bankacılık sistemi. Afganistan İslam Bankası CEO'su, uzun zamandır dışarıdan yardım almayan ülkede bankacılık sisteminin çökme noktasına geldiğini açıkladı. Afgan CEO ülkenin finans sektörünün var oluş krizi yaşadığını, tüketicilerin de panik halinde olduğunu ifade etti.