Taraflara itidal çağrısı

Video: Taraflara itidal çağrısı

ABD’nin İran’ın ikinci güçlü ismi general Kasım Süleymaniyi öldürmesinin ardından bölgede tansiyon yüksek. Tahran batılı devletlerle imzaladığı nükleer anlaşmaya uymayacağını açıkladı. ABD liderliğindeki koalisyon güçleri de DEAŞ'a karşı mücadeleyi askıya aldığını duyurdu. Almanya, Fransa ve İngiltere bu gergin ortamda ortak açıklama yaptı.

Fransa cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson, İran’ı "şiddet eylemlerine gitmeme" konusunda uyardı. Avrupalı 3 lider, koalisyon güçlerinin de DEAŞ ile mücadelesine devam etmesi gerektiğini vurguladı.

Bölgede gerilimin bir an evvel düşürülmesi gerektiğini belirten 3 lider, "tüm tarafları dikkatle ve sorumlulukla hareket etmeye çağırıyoruz. Irak'taki mevcut şiddet döngüsü sona ermelidir" uyarısında bulundu. İran'ı nükleer deneyleri artırma eylemlerinden kaçınmaya ve "ortak kapsamlı eylem planı adlı nükleer anlaşmadaki taahhütlerine tam olarak uymaya" davet etti.

Merkel, Macron ve Johnson, açıklamada, "Irak’ın egemenliğine ve güvenliğine olan bağlılığımızı hatırlatırız. Ayrıca, öncelikli olmaya devam eden DEAŞ ile mücadeleye devam etme taahhüdümüzü tekrar teyit ediyoruz. Koalisyonun korunması bu açıdan belirleyicidir. Irak makamlarını gerekli tüm desteği vermeye devam etmeye çağırıyoruz." ifadelerini kullandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS