Tarihi anlaşma dünyayı nasıl etkiledi?

Tarihi anlaşma dünyayı nasıl etkiledi?

Milli Savunma Bakanlığı, tahıl koridorunda ilk geminin hareket ettiği 1 Ağustos’tan itibaren 43 tahıl yüklü geminin dünyadaki farklı noktalara doğru yola çıktığını açıkladı.. Bakanlık bu gemilerle 622 bin tondan fazla tahılın taşındığını da belirtti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Tahıl koridorunda güncel veriler ortaya çıktı. Bugüne dek 43 gemi tahıl sevkiyatı için seyre çıktı. Bu gemilerle 622 bin tondan fazla tahıl taşındı

Tüm dünyayı olumsuz etkileyecek tahıl krizinin çözümü için Ankara’nın girişimiyle tahıl koridoru formülü hayata geçirildi. Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler arasında imzalanan anlaşma ile tahıl sevkiyatını planlayacak ve koordine edecek müşterek koordinasyon merkezinin İstanbul’da açılışı gerçekleştirildi.

Anlaşma sonrasında sevkiyata başlayan ilk gemi 1 Ağustos’ta Ukrayna’nın Odessa limanından hareket eden Razonı isimli gemi oldu.
Onu daha sonra tahıl yüklü diğer gemiler izledi.

Peki, bugüne dek tahıl koridorundan kaç gemi geçti ve dünyaya ne kadar tahıl taşındı? Milli Savunma Bakanlığı sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile 1 Ağustos’tan bu yana toplam 43 geminin tahıl sevkiyatı için seyre çıktığını açıkladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bu gemilerin 25’i Ukrayna limanlarından çıkış yaptı.. 18 gemi ise tahıl sevkiyatı için Ukrayna limanlarına gitti ve yapılan bu sevkiyatlarla dünyaya 622 bin tondan fazla tahıl taşınmış oldu.