Tarihin en sıcak 10 yılı yaşandı

Video: Tarihin en sıcak 10 yılı yaşandı

Küresel ısınma tehlikesi ile ilgili son rapor gidişatın ne kadar kötü olduğunu gösterdi. Dünya meteoroloji örgütüne göre, geçtiğimiz 10 yıl tarihin en sıcak 10 yılı oldu.
 

Beklenen oldu, 2019 yılı sonu itibarıyla biten 10 yıl, dünya tarihinin en sıcak 10 yılı oldu. Açıklama Dünya Meteoroloji Örgütü’nden geldi. Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, ABD’nin Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi ve İngiltere Meteoroloji Dairesi'nin verilerinden hesaplama yapıldı. 2019, 1850'den itibaren ölçülen en sıcak ikinci yıl oldu. Tarihin en sıcak yılı ise El Niño hava olayının görüldüğü 2016 yılı olarak kayıtlara geçti.


Son 170 yılın beş yıllık serilerine bakıldığı zaman da geride bıraktığımız 5 yıl da en sıcak seri oldu. Ayrıca 2019 yılının, sanayi öncesi döneme göre 1,1 derece daha sıcak olduğu tespit edildi.

Dünya meteoroloji örgütüne göre, Avustralya’nın gördüğü en sıcak ve kuru yazı yaşadı, bu da büyük yangınların meydana gelmesine yol açtı.
Ve 2020 yılı itibarıyla da bu gibi felaketler daha sık görülecek. 2015'te imzalanan Paris İklim Anlaşması’nda küresel ısınmayı sanayi öncesi dönemin sadece 1,5 derece üzerinde tutmak için emisyonları sınırlamak konusunda anlaşılmıştı. Ancak gerekli adımlar atılmadı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS