Temizlik işçiliğinden Fransa Meclisine

Temizlik işçiliğinden Fransa Meclisine

Macron'u ağır darbe aldığı Fransa'daki parlamento seçimlerinde bir ilk yaşandı. Afrika kökenli bir otel temizlikçisi meclise girmeye hak kazandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"SESİ OLMAYANLARIN SESİ OLACAĞIM"

Onun adı Rachel Keke. Çalıştığı otelde daha iyi şartlar için mücadele etti. Hakkını araması onu Fransa Parlamentosuna kadar götürdü. 48 yaşındaki Rachel Keke, geçimini otelde temizlik yaparak kazanıyordu. Fransa'da yapılan seçimlerde güçlü rakibi eski Spor Bakanı Roxana Maracineanu'yu geride bırakarak milletvekili seçildi. İlk açıklamasında "Bugün milletvekili oldum, milletvekili seçildim. Kelimeyi söyleyemiyorum bile. Milletvekili! Ben sesi olmayanların sesiyim. Ben hizmetçiyim, temizlikçiyim, güvenlik görevlisiyim, hastabakıcıyım, ben görülmeyen tüm bu işlerim. Ulusal Meclis'te bu işleri görünür kılacağım. Ben örnek bir milletvekili olacağım. Endişelenmeyin, ben Rachelım, değişmem" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Sol ittifaktan aday olan Keke, Hedefinde gençlerin olduğunu söyledi. "Seçim bölgemdeki gençlerle buluşacağım çünkü bu gençler artık hayata inanmıyor. Gençler çaresiz, kendilerine diyorlar ki 'Hayır, Fransa iyi değil, Fransa artık kötü.' Beraber çalışarak gençlere Fransa'yı yeni bir yüzle göstereceğiz" diye konuştu.

Temizlik işçisi siyah bir kadının seçimleri kazanması, büyük bir coşkuyla kutlandı.