Thunberg New York’a ulaştı

Thunberg New York’a ulaştı

Tüm dünyada yankı uyandıran 16 yaşındaki İsveçli çevreci aktivist Greta Thunberg zorlu yolculuğunu tamamladı. Tuunbörg uçaklar çevreyi kirletiyor diye İngiltere’den Amerika Birleşik devletlerine yelkenliyle gitti. Genç aktivist 15 günlük yolculuğunun ardından New York’a ulaştı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

“Bizi dinlemek zorunda değilsiniz sonuçta biz sadece çocuğuz. Ancak bilim adamlarını, bilimi dinlemek zorundasınız” demişti. Çevrecilerin sesi olan 16 yaşındaki işveli aktivist Greta Thunberg New York’a ulaştı. 
Thunberg New York’ta 23 Eylül’de düzenlenecek olan birleşmiş milletler iklim zirvesi için 14 ağustos tarihinde yola çıkmıştı. Genç aktivistin araç tercihi ise dikkat çekmişti. Karbon salınımı nedeniyle uçak kullanmamış, sıfır karbondioksit salınımlı, güneş panelleriyle elektrik üreten bir yelkenliyle yola çıkmıştı. 

15 gün süren yolculuğunda 4 bin 800 kilometre kat eden Thunberg destekçileri tarafından, "New York’a hoş geldin! Seni seviyoruz!" sözleriyle karşılandı. 

Karaya iner inmez gazeteciler genç aktiviste, iklim değişikliğine pek de inanmadığını sıklıkla dile getiren Amerikan Başkanı Donald Trump'ı sordu. Yolculuğu sırasında amazon ormanlarının yandığını da öğrenen Thunberg, insanoğlunun doğaya karşı savaşının sona ermesi gerektiğini söyledi. 

Birleşmiş milletler genel sekreteri Antonio Guterres de Twitter hesabından "New York’a hoş geldin Greta, yolculuğun sırasında gösterdiğin kararlılığın ve direnişin gelecek ay düzenlenecek iklim zirvesinde hepimizi cesaretlendirmeli." dedi. 

16 yaşındaki İsveçli çevreci Avrupa’da iklim değişimine karşı yapılan öğrenci eylemlerinin sembolü haline gelmişti. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı