Trudeau özür diledi

Video: Trudeau özür diledi

Kanada'da Başbakan Justin Trudeau önümüzdeki ay yapılacak seçimler öncesi eleştirilerin hedefinde. Trudeau’nun 2001 yılında özel bir okul etkinliğinde çekilen ve yüzünü kahverengine boyadığı fotoğrafı tartışma yarattı. Irkçılıkla suçlanan Trudeau, ‘çok pişman olduğunu’ belirterek özür diledi.

21 Ekim’de yapılacak seçimlerde koltuğunu korumak için mücadele eden Kanada Başbakanı Justin Trudeau zorda.


Okul yıllığına konulan fotoğrafta Trudeau, yüzünü kahverengine boyamış. Fotoğrafın yayılmasıyla birlikte eleştiri okları Trudeau’ya yöneldi. Başbakan ırkçılıkla suçlandı.


Fotoğraf Kanadalı Müslümanlar Ulusal Konseyi tarafından da ‘üzücü ve ayıp’ diye nitelendirildi. Ancak konsey, Trudeau’nun hemen özür dilemesini olumlu buldu.


Seçimlerde Justin Trudeau’nun en yakın rakibi olarak görülen Andrew Scheer ise, “Fotoğraf 2001’de de ırkçılıktı, şimdi de. Kanadalılar o fotoğrafta, muhakemeden ve bütünleştiricilikten uzak, ülkeyi yönetmeye uygun olmayan birini gördü” dedi.


Yeni Demokratik Parti Lideri Jagmeet Singh, fotoğraf için ‘rahatsız edici ve aşağılayıcı’ dedi. Yeşil Parti Lideri Elizabeth May de Trudeau’yu kınadı.


Yüzü siyaha boyamak siyahları aptal ve tembel olarak tasvir eden ırkçıların yaptığı bir eylemdi. Böyle bir geçmişe sahip olduğu için bu uygulama büyük tepki çekiyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS