Trump, Fransa'da görünce çok etkilendi!

Trump, Fransa'da görünce çok etkilendi!

ABD Başkanı Donald Trump Fransa'da katıldığı askeri geçit töreninden çok etkilendi, Amerika'da da benzer bir tören düzenlenmesi için talimat verdi. Pentagon hazırlığa başladı. Henüz net bir tarih belirlenmedi ama onca ekipman ve askeri teçhizatın başkente sevkiyatı soru işareti yaratıyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Geçtiğimiz 14 Temmuz'da Fransa'da mevkidaşı Emmanuel Macron ile katıldığı bastılle günü etkinleri, Donald Trump'ı etkiledi. Amerikan başkanı, savunma bakanlığı Pentagon'a, askeri geçit töreni yapılması için talimatı verdi.

ABD'de askeri geçit törenleri ya da gövde gösterileri, alışılmış bir etkinlik değil. Son büyük askeri geçit töreni baba Bush döneminde, Birinci Körfez Savaşı'nın ardından ilan edilen zafer kapsamında yapılmıştı. Pentagon ve Beyaz Saray askeri geçit töreni için hazırlara başladı. En büyük sorun, yüzlerce Abrams tankının ve son teknolojiye sahip silahların başkente nasıl getirileceği. Sevkiyat maliyeti soru işareti yaratıyor. Geçit töreni için henüz tarih belli değil. Yetkililer yıl sonunu hatta, Birinci Dünya Savaşı'nın bitişinin 100. yıIı olması nedeniyle 11 Kasım'daki Gaziler Günü'nü işaret ediyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Trump'ın Fransa'da katıldığı askeri geçit töreninde 3720 asker, 211 araç, 241 atlı asker, ve onlarca uçak ve helikopter yer almıştı. Avrupa dışında, Rusya, Çin ve Kuzey Kore gibi daha otoriter ülkelerde askeri geçit törenleri daha çok gövde gösterisi için yapılıyor. Özellikle de nükleer başlık taşıyabilen dev füze ve son teknolojik silahların sergilenmesiyle. O nedenle Trump'ın bu direktifine eski askerlerden tepki de var. Onlara böylesine bir etkinlik Trump'ı daha da otoriter bir lider olarak gösterebilir.