Trump için 2. Kez azil süreci başlatıldı | Video

Video: Trump için 2. Kez azil süreci başlatıldı | Video

6 Ocak 2021, ABD tarihine "Kanlı gece" olarak geçti. Şiddet olaylarının sorumlusu Amerikan Başkanı Donald Trump olarak gösteriliyor. Demokratların Trump görevden alınsın baskısı sürüyor. Azil sürecini başlatan tasarı Temsilciler Meclisine sunuldu. Cumhuriyetçiler tasarıya karşı çıktı.

Kanlı kongre baskınını gerçekleştiren taraftarlarını kışkırtmakla suçlanan Donald Trump, azledilecek mi? 6 Ocak kongre işgalinin yankılarının sürdüğü ABD’de akıllardaki soru bu.

Bu hafta, ABD’nin 45. Başkanı Donald Trump için kritik. Çünkü demorkatlar, Trump’ın olağan zamanından önce görevi bırakması için kolları sıvadı. Temsilciler Meclisi’ndeki demokratlar, Başkan Yardımcısı Mike Pence’in Amerikan Anayasası’nın 25. maddesini uygulamaya sokması için bir tasarı sundu.

Anayasanın 25’inci maddesi, başkan yardımcısının vekaleten başkanın görev ve yetkilerini üzerine almasına olanak tanıyor.

Tasarıya Cumhuriyetçiler karşı çıktı. Demokratlar, tasarıyı bugün oylayacaklarını ve kabul edilmesi için salt çoğunluğa sahip olduklarını bildirdi.

Söz konusu oylamanın ardından Pence’in talebe yanıt vermesi için 24 saati olacak. Pence’in harekete geçmemesi ya da kabine üyelerinin yarısının 25. Madde için destek vermemesi halinde ise, Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi, Trump’ın görevden azledilmesi için azil sürecini başlatacak.

Temsilciler Meclisi Trump’ın azline karar verirse Donald Trump, ABD tarihinde 2 kez azline karar verilen ilk başkan olacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS