Trump'ın azli kabul edildi... Senato da onaylarsa görevden alınacak | Video

Video: Trump'ın azli kabul edildi... Senato da onaylarsa görevden alınacak | Video

ABD Temsilciler Meclisi, kongre baskınından sorumlu tutulan Başkan Trump'la ilgili 'Azil maddesini' kabul etti. Ancak madde, ABD Başkanının asıl yargılanacağı yer olan Senato'ya, Trump'ın başkanlık koltuğunu devretmesinin ardından gelecek.

ABD Temsilciler Meclisi, Başkan Donald Trump'ın "İsyana teşvik" ile suçlandığı azil maddesini kabul etti. Trump, başkanlık koltuğundan ayrılmasına bir hafta kala , ülke tarihinde "Görevden alınması istemiyle iki kez suçlanan ilk başkan" olarak kayıtlara geçti.

Kararın ardından gözler asıl yargılamanın yapılacağı Senato'ya çevrildi. Ama, Trump'ın suçlu olup olmadığına karar verecek olan Senato'nun, görevin Biden'a teslim edileceği tarih olan 20 Ocak'tan önce toplanmayacağı açıklandı.

Böylece Trump'ın yargılamasının Joe Biden dönemine kalması kesinleşmiş oldu.

Tüm twitter hesapları kapatılan Trump, Temsilciler Meclisinin azil kararı sonrası 'Beyaz Saray'ın resmi Twitter hesabından bir video yayınladı.

Ancak Trump'ın gündeminde 'Azil kararı' yoktu.

Kabul edilen 'Azil maddesine' değinmeyen ABD Başkanı, bir kez daha kongre baskınını gerçekleştirenleri kınadı, çıkan olayları felaket olarak tanımladı. Hiçbir gerçek destekçisinin şiddeti tasvip etmeyeceğini ifade etti.

PEKİ ŞİMDİ NE OLACAK?

Senato'nun Trump'ı suçlu bulması için 100 senatörden en az 67'sinin bu yönde oy kullanması gerekiyor. ABD basınına göre, senatodaki Cumhuriyetçilerin önemli bir kısmı ise "Trump'ın suçlu olmadığı" yönünde oy kullanmayı düşünüyor.

Ancak buna rağmen senatoda azil süreci tamamlanırsa, Trump'ın bundan sonra kamu görevinde bulunması da yasaklanabilir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS