Trump'ın evine FBI baskının perde arkası!

Trump'ın evine FBI baskının perde arkası!

Amerika Birleşik Devletleri'nde bir ilk yaşandı, federal soruşturma bürosu ajanları, eski Amerikan Başkanı Donald Trump'ın evini bastı. FBI aramasının, Trump'ın Beyaz Saray'daki görevi sırasında Florida'daki ikametgahına gizli kayıtları alıp almadığına ilişkin bir soruşturmayla ilgili olduğu belirtiliyor. Eski New York Polis Şefi Erhan Yıldırım, CNN TÜRK yayınında yapılan baskını değerlendirdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yaşananlar ABD'de siyasi mühendislik tartışmasını başlattı. Trump, son zamanlarda 2024'teki başkanlık seçimleri için adaylık sinyali vermeye başlamıştı. Bu, adaylığını önlemeye yönelik bir hamle mi? Adaylığını önlemek için yargı sopası mı kullanılıyor? Trump neden tasfiye edilmek isteniyor? FBI eski ABD Başkanı'nın evinde hangi gizli belgeleri arıyor? Gizli belgeler bulunursa ne olur? Trump tutuklanır mı? Siyasi kariyeri cezaevinde son bulur mu? Trump'ın siyaset sahnesinden çekilmesi ABD siyaseti için ne anlama gelir?

CNN TÜRK yayınına katılan Eski New York Polis Şefi Erhan Yıldırım, Büşra Arslantaş'ın sorularını yanıtladı.

"İLK DEFA YAŞANAN BİR HADİSE"

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"Bugüne kadar ilk defa yaşanmış bir hadise. Seçilmiş bir başkan, bir önceki başkanın evini arama kararı ilk defa çıkartılıyor.

Çok gizli dediğimiz belgeler ofisten çıkmıyor. Sadece burada 15 kutu civarında evrak çıkartılmış. 2 tane antika eser alınmış.

"ASIL AMAÇ TRUMP'IN ÖNÜNÜ KESMEK"

Buradaki asıl amaç Trump'ın bugünlerde açıklaması beklenen seçim sürecine gireceği için, 8 Kasım 2022 öncesi Cumhuriyetçilerin bir atağa geçmesi bekleniyor. Çok kritik bir 3 aya giriliyor. Bu 3 ay içerisinde Trump suçlu bulunursa kesinlikle adaylığı söz konusu olamayacak.

"BÜYÜK BİR KAOS VAR"

ABD Adalet Bakanlığı'ndan bu arama kararının nasıl verildiğine dair büyük bir kaos var ABD'de.

Bu süreç daha yeni başladı. Son anda haber verildi. Bundan sonra bir başkan daha seçilirse gelecek diğer başkanları da soruşturma açma kapısı açıldı. Bu da ABD tarihinde olmadığı için, 3. Dünya ülkesine ait bir modelleme olarak değerlendiriliyor."