Trump'ın planı intikam almak mı?

Video: Trump'ın planı intikam almak mı?

Amerika Birleşik Devletleri’nde Trump dönemi sona erdi. Ancak Trump veda konuşmasında bunun bir son değil, başlangıç olduğunu söylemişti. Eski Amerikan başkanının özellikle kendisine ihanet ettiğini düşündüğü cumhuriyetçilerden intikam almak istediği öne sürüldü.

20 Ocak’ta görevi ABD’nin seçilmiş başkanı Joe Bıden’a devreden eski başkan Donald Trump bu sözlerle veda etmişti. ABD’nin 45. Başkanının kast ettiği, yeni bir parti mi kurmaktı? ABD’nin eski Başkanı Trump’ın, kendisine ihanet ettiğine inandığı cumhuriyetçilerden intikam almayı planladığı öne sürüldü.Amerikan Washington Post Gazetesi’nin haberine göre Trump, golf oynadığı esnada yanında bulunanlarla kendisine ihanet eden cumhuriyetçilerden nasıl intikam alabileceğini konuştu.

Trump'ın hedefindeki cumhuriyetçiler arasında, partinin temsilciler meclisindeki 3 numarası Lız Cheney, Georgia Valisi Brıan Kemp ve kendisini kongre baskınını teşvik etmekle suçlayanlar ile seçimlerde hile yapıldığını kabul etmeyenler bulunuyor. Trump’ın görevi devrettikten sonra yeni bir parti kurma hazırlığında olduğu iddia edilmişti. Amerikan basınındaki haberlere göre Trump, yeni bir parti kurmak yerine mücadeleye cumhuriyetçi parti içinde girişecek. New York Tımes muhabiri Trump’ın, hem parti kurma hem de ön seçimlere girme tehdidinin anlamsız olduğu sonucuna vardığı için parti kurmaktan vazgeçtiğini kaydetti.

Tartışmalı seçim sürecinde Trump ile partisi arasında gerginlik yaşanmış birçok cumhuriyetçi isim Trump'ın kanıtlanamayan seçimde hile iddialarından rahatsız olduklarını açık bir şekilde dile getirmişti.

 

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS