Son Dakika

"Türk Armin" bırakıyor mu?

A A

08.10.2021 - 09:57 Son Güncelleme:

Almanya genel seçimlerini kaybeden Hristiyan Demokrat Birliği lideri Armin Laschet, parti başkanlığını bırakma sinyalleri verdi. Berlin'de açıklama yapan Laschet, "Hiçbir şey ülkenin geleceğinden önemli değildir" dedi. Koalisyon görüşmelerine hala açık olduklarını ifade etti.

ARMIN LASCHET'TEN "PARTİ İSTERSE BIRAKIRIM" SİNYALİ

Aldığı ağır yenilgi sonrası istifa ettiği iddia edildi. Yaptığı açıklamada istifa ettiğini söylemedi ancak "Gerek görülürse istifa ederim" açıklamasında bulundu.

Almanya'da gözler seçim sonrası koalisyon çalışmalarında. 26 Eylül'de yapılan genel seçimlerde tarihin en ağır yenilgilerinden birini alan Hristiyan Birlik Partilerinin ortak adayı ve Hristiyan Demokratlar Parti lideri Armin Laschet istifa sinyalleri verdi. Berlin'de gazeteciler karşısına çıkan Laschet, "Burada söz konusu olan Armin Laschet değil. Burada söz konusu olan ülkemiz için bir proje. Bu nedenle de eğer farklı çözümler isteniyorsa, bu mümkün. Loalisyon projemiz personel nedeniyle başarısız kalmayacak. Bir kişi nedeniyle de başarısızlığa uğramayacak" açıklamasında bulundu.

ARMIN LASCHET: KOALİSYON TEKLİFİMİZ HALA GEÇERLİ

Laschet, parti içi kongre yapılmasını teklif edeceğini ve bu kongrede parti üyelerinin partinin yönetici ekibinin kim olması gerektiğine karar verebileceğini söyledi. Diğer yandan Sosyal Demokrat Parti, Yeşiller ve Hür Demokratik Parti arasında başlayan koalisyon görüşmelerine işaret ederek, "Yeşiller ve hür demokratlara koalisyon teklifimiz hala geçerlidir" açıklamasında bulundu.

SOSYAL DEMOKRATLAR, YEŞİLLER VE FDP BİR ARAYA GELDİ

Öte yandan Sosyal Demokratlar, Yeşiller ve Hür Demokrat parti, üçlü koalisyon kurulması yönünde görüşmelerine başladı. Berlin'de yapılan ilk görüşmenin ardından açıklama yapan parti genel sekreterleri, pazartesi gününden itibaren müzakereleri derinleştirmek istediklerini ifade etti.