Türk askeri konvoyuna ateş açıldı

Video: Türk askeri konvoyuna ateş açıldı

Suriye'de sıcak nokta bir kez daha İdlib. Rejim Rusya’nın da desteğiyle kentin güneyindeki Han Şeyhun kasabasına operasyon başlattı. Rejim güçleri han Şeyhun'un güneyindeki gözlem noktasına gitmekte olan Türk askeri konvoyuna da ateş açtı.

Suriye'nin İdlib kenti bir kez daha gerginliğin tırmandığı nokta oldu. Önce rejim, havadan Rusya’nın da desteğiyle kentin güneyindeki han Şeyhun kasabasına operasyon başlattı. Han Şeyhun'un güneyindeki gözlem noktasına gitmekte olan Türk askeri konvoyuna da rejim tarafından ateş açıldı. 

Türk askeri konvoyu yaklaşık 70-80 araçtan oluşuyordu Konvoyun han Şeyhun'un güneyindeki Morek gözlem noktasına gidiyordu. Saldırının ardından milli savunma bakanlığından açıklama geldi. Açıklamada, "İntikal esnasında konvoyumuza, saat 08.55'te bir hava saldırısı düzenlenmiş, saldırıda konvoy bölgesinde bulunan 3 sivil ölmüş, 12 
sivil yaralanmıştır." denildi.

Milli Savunma Bakanlığı ayrıca saldırıyı kınadı. "Mevcut anlaşmalara ve Rusya federasyonu ile aramızdaki iş birliği ve diyaloga aykırı olan bu saldırıyı şiddetle kınıyor, meşru müdafaa haklarımız saklı kalmak kaydıyla, tekrar etmemesi için gerekli tedbirlerin ivedilikle alınmasını bekliyoruz." ifadeleri kullanıldı. 

Diğer yandan rejim güçleri, han Şeyhun kasabasının batısında ilerliyor. Son bir haftadır İdlib'in güneyindeki hama kırsalından ilerleyen rejim güçleri, Habit beldesini, Sukeyk ve teri tepelerini, Kefreydun ve Sabbağiyye çiftlikleri ile Han Şeyhun ilçesi sınırlarına giriş noktalarından biri olan fakir noktasını ele geçirdi. 

İlçeyi batı yönünden kuşatmaya çalışan rejim güçleri, böylece ilçe sınırlarına da 500 metre yaklaşmış oldu. Rejimin Han Şeyhun'un içinden geçen Halep-Şam m5 otoyolunu da kesmek üzere olduğu belirtildi. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS