Türkiye devrede: Ukrayna'daki tahıllar nasıl çıkar?

Türkiye devrede: Ukrayna'daki tahıllar nasıl çıkar?

Rusya-Ukrayna savaşı devam ederken, Ukrayna limanlarında 20 milyondan fazla tahıl bekliyor. Bu tahılların çıkarılması için ise Türkiye yoğun bir diplomasi trafiği yürütüyor. İşte CNN TÜRK'ün edindiği detaylar...

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

UKRAYNA'DA 20 MİLYON TON TAHIL BEKLİYOR

Ukrayna'daki savaş devam ederken, dünyanın gözü ise Ukrayna'nın ürettiği tahıllarda. Dünyanın en büyük ikinci tahıl ihracatçısı olan Ukrayna limanlarında hazır halde 20 milyon tondan fazla tahıl bekliyor. Bu tahılın ülkeden çıkarılması için ise gözler Türkiye'de.

TÜRKİYE AKTİF BİR DİPLOMASİ SÜRECİ YÖNETİYOR

Rusya Ukrayna'nın ürettiği tahıl ürünlerinin dünya pazarlarına çıkarılmasına direnirken, Türkiye bir süredir bu tahılların çıkarılması için yoğun diplomasi trafiği yürütüyor. Dünyanın bir gıda krizi ile karşı karşıya kalmaması için tahılların Ukrayna'dan çıkarılması büyük önem taşıyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

CNN TÜRK'ün edindiği bilgiye göre; Türkiye ile Rusya ve Ukrayna arasında görüşmelerde yol kat edilirken, BM'nin de katılacağı İstanbul'da bir toplantı da planlanıyor. Başlıca tahıl üreticilerinden Ukrayna'nın limanları büyük oranda kapalı ve ihracat adeta durdu. Gıda fiyatlarında da artış en önemli tehditlerden.

ÇIKARILMA İÇİN HANGİ FORMÜLLER GÜNDEMDE?

Ukrayna limanlarında ihracat için bekleyen 20 milyon tondan fazla tahıl ise krizin çözümünde en önemli adım olacak. Türkiye'nin Rusya ve Ukrayna ile yürüttüğü görüşmeler çerçevesinde buğdayın tahliyesi için 2 ayrı formül gündemde. İlk formüle göre Türkiye'den Ukrayna'ya açılacak bir koridor ile bu tahıl ilgili pazarlara ulaşacak. İkinci formüle göre de Rusların kontrolünde Karadeniz'e komşu ülke gemilerine tahılları çıkarma izni verilecek. Her iki formülde de en önemli konu ise Karadeniz'deki mayınlar. Tahıl gemilerinin mayınların temizlendiği bölgeden çıkarılması gerekiyor.

Rusya tahılların çıkarılması izni için kendisine uygulanan ekonomik yaptırımların kaldırılması şartını da gündeme taşırken, konunun BM yetkililerinin de katılacağı bir toplantıyla İstanbul'da değerlendirilmesi bekleniyor. Toplantı tarihi ise henüz netleşmezken, kaynaklar kısa vadede bir toplantı planlandığını belirtti.