"Türkiye’nin çatışmalara katılma ihtimalini bile hesaba katılmamıştı" | Video

"Türkiye’nin çatışmalara katılma ihtimalini bile hesaba katılmamıştı" | Video

Rus güvenlik şirketi Wagner ile ilgili yeni iddialar var. Şirkette 4 yıl görev yaptığını söyleyen bir kişi Wagner'in Suriye ve Libya operasyonlarını anlattı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Marat Gabidullin. Bünyesinde binlerce paralı askerin Suriye ve Libya gibi bölgelerde savaştığı Rus güvenlik şirketi Wagner'de 4 yıl görev aldı. Rus Hava Kuvvetlerinden ayrıldıktan sonra Wagner'de çalışmaya başladığını söyleyen Gabidullin, eski şirketi hakkında bir kitap yazdı. O kitapla ilgili Letonya merkezli haber sitesi Meduza’ya verdiği röportajda da Wagner şirketini eleştirdi.

"LİBYA'DA PROFESYONEL OLMAYAN SAVAŞÇILAR KULLANILDI"

Gabidullin, Wagner’de çalışan paralı askerlerin, çeşitli ödemeler karşılığında Suriye ve Libya gibi bölgelerde çatışmalara katıldığını söyledi. Wagner’in son dönemde artık profesyonel olmayan "savaşçılar" kullandığını öne sürdü.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"WAGNER KOMUTANLARI İŞ ADAMI GİBİ HAREKET EDİYOR"

"Personelin yarısından fazlası hayatında ilk defa çatışma görenler. Wagner’in üst düzey yetkilileri artık komutandan çok iş adamları olarak hareket ediyor. Libya’da ağır kayıplar vermemizin başlıca nedenlerinden birisi buydu. Doğru düzgün saha çalışması da yapılmadı. Komutanlar, Türkiye’nin çatışmalara katılma ihtimalini bile hesaba katmamıştı." dedi.

Gabidullin, açıklamalarında 2019’da DEAŞ terör örgütüyle savaşan Suriyelilerin Libya’ya gönderilmesine yönelik bir emir aldığını iddia etti.

"SURİYE'DE ASIL SAVAŞAN WAGNER, ORDU ACİZ DURUMDA"

Rusya’nın Suriye’deki Hmeymim Üssü'nde görev alan Rus askerlerine yönelik eleştirilerde bulunan Gabidullin, "Suriye’de asıl işleri yapan Wagner askerleriydi. Suriye Ordusu ise aciz durumda. Bazı Rus komutanlar, başarılı görünmek için üstlerine yalan beyanlarda bulunuyorlardı" diye konuştu.