None

Ukrayna esir Rus askeri yargılıyor

A A

13.05.2022 - 19:28

21 yaşındaki bir Rus askeri, Ukrayna'nın başkenti Kiev'de bir sivili vurduğu suçlamasıyla hakim karşısına çıktı. Böylece savaşın yeniden alevlenmesinden bu yana ilk kez bir Rus askeri Ukrayna mahkemesinde yargılanmış oldu. Asker suçlu bulunursa müebbet hapis cezasına çarptırılabilir.

Rusya'nın işlediği savaş suçları, Rusya'nın ikinci işgal teşebbüsünden bu yana ilk kez bir Ukrayna mahkemesine taşındı. Bir sivili vurmakla suçlanan 21 yaşındaki Rus askeri Vadim Şuşimarin, Kiev'de hakim karşısına çıktı. Bir tank birliğinde görev aldığı ifade edilen Şuşimarin, savaşın ilk haftasında Ukraynalı bir köylüyü kafasından vurmakla suçlandı. İddianameye göre Şuşimarin, çalıntı bir araçla gezdiği sırada 62 yaşındaki silahsız bir sivili öldürdü.

Ukrayna güçleri tarafından esir alınan Vadim, Kiev'de mahkeme salonuna getirildi. Burada Ukraynaca yapılan duruşmaya katılabilmesi için kendisine bir çevirmen atandı. Rus asker, suçlu bulunması durumunda Ukrayna yasaları gereği müebbet hapis cezasına çarptırılabilir. İddianameyi hazırlayan savcı, bu davanın çatışma bölgelerindeki sivillerin hayatını kurtaracak bir emsal dava görevi görebileceğini söyledi.