Ukrayna istihbaratından Harkiv uyarısı

Ukrayna istihbaratından Harkiv uyarısı

Rusya, Ukrayna’nın en büyük ikinci şehri Harkiv'i bir kez daha hedef tahtasına oturttu. Ukrayna istihbaratı, sınıra geri püskürtülen Rus Ordusu'nun şehre yeni bir taarruz gerçekleştirmeye hazırlandığını söyledi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Rusya sınırına yalnızca 30 km uzaklıkta bulunan Harkiv şehri, yaralarını saramadan yeni bir saldırı tehdidi ile karşı karşıya kaldı. CNN International'a konuşan Ukraynalı yetkililer, Rusların geri püskürtüldükleri şehri almak için yeni bir girişimde bulunacağını söyledi.

CNN ekibi, Rus topçu ve İHA saldırılarının hedefindeki şehre girdi. Buradaki istihbarat subaylarına mikrofon uzattı. Yetkililer, Rusya’nın Harkiv'e hamle yapmak üzere nasıl konuşlandığını uydu fotoğrafları üzerinden “Bu fotoğrafta iyi gizlenmiş araçları görebilirsiniz. Bunları ormanlara ve kolayca bulamayacağımız yerlere yerleştiriyorlar. Gördüğünüz gibi kundağı motorlu 2 obüs ve bir kontrol birimi var. Bu da bize Harkiv'e yönelik yeni bir işgal girişimine hazırlandıklarını gösteriyor.” sözleriyle anlattı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ukrayna istihbaratı, saldırının önümüzdeki haftalarda başlayacağını öngörüyor. Harkiv'in kuzeyinde ise çatışmalar sürüyor. Siperlerin yer yer birbirine 100 metreden yakın olduğu cephe hattı, uzun menzilli topçu saldırıları yüzünden delik deşik olmuş durumda. Burada yaşam ile ölüm arasındaki çizgiyi, topçu birlikleri ve onların gözcülüğünü yapan İHA operatörleri çekiyor.