Ukrayna-Rusya savaşı 6. ayına giriyor! Sahada son durum ne? Kim ne kaybetti, ne kazandı?

Ukrayna-Rusya savaşı 6. ayına giriyor! Sahada son durum ne? Kim ne kaybetti, ne kazandı?

24 Şubat’ta başlayan Ukrayna Rusya savaşı 6. Ayını geride bırakmak üzere. Şimdi gelinen noktada sahadaki son durumu, hem Ukrayna’nın hem de Rusya’nın kayıp ve kazançlarını, rakamlarla inceleyeceğiz.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Aylar süren gerilim, yığınak, sözlü tehditlerin ardından Rusya 24 Şubat 2022'de Ukrayna’ya saldırısını başlatmıştı. Savaşın başından bu yana 6 ay geride kalmak üzere. Peki 6 aylık sürede kim ne kaybetti, kim ne kazandı?

RUSYA, UKRAYNA'NIN YÜZDE 20'SİNİ KONTROL EDİYOR

Ukrayna-Rusya savaşında geride kalan 175 günde savaşın merkezi Ukrayna’nın doğusu ve güneyine kaydı. Sahadaki son durumda, Rusya’nın bu bölgeleri ele geçirdiği görülüyor. Verilere göre Rusya’nın uğraya topraklarında kontrol ettiği alan Ukrayna’nın yüzde 20'sine denk geliyor.

BUGÜNE KADAR 5 BİN 514 SİVİL HAYATINI KAYBETTİ

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu’nun açıkladığı rakamlara göre, savaşın başladığı 24 Şubat tarihinden bu yana savaşta 5 bin 514 sivil hayatını kaybetti, 7 bin 698 sivil de yaralandı. Hayatını kaybeden sivillerin 3 bin 273'ü, Ukrayna’nın güneydoğusundaki Donbass bölgesindeki çatışmalarda hayatını kaybederken, yine bu bölgede 4 bin 213 kişi yaralandı. Ukrayna'nın kontrol ettiği bölgelerdeki sivil kayıpları ise 2 bin 984 hayatını kaybeden, 3 bin 80 yaralı olarak kayıtlara geçti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

UKRAYNA 10 BİN FAZLA ASKER KAYBI YAŞADI

İki ülkenin savaşından başından bu yana yaşadığı askeri personel kayıplarına baktığımızda Ukrayna’nın 10 binden fazla asker kaybettiği çeşitli kaynaklarda yer alırken, Rus medyasında yer alan bilgilere göre Rusya’nın kaybettiği asker sayısı 5 bin 107. Rusya Savunma Bakanlığı son olarak mart ayında yaptığı açıklamada kayıp sayısını bin 351 asker olarak açıklamıştı. Rusya o tarihten bu yana kayıplarına dair resmi açıklama yapmıyor.

UKRAYNA: 43 BİNDEN FAZLA RUS ASKERİ ÖLDÜRÜLDÜ

Batı medyası ise Rus askerlerinin kayıp sayısını 15 binden fazla olduğunu belirtirken, Ukrayna ise bugüne kadar 43 binden fazla Rus askerinin öldürüldüğünü iddia ediyor.

"RUSYA 233 UÇAK, 5957 TANK VE ZIRHLI ARAÇ KAYBETTİ"

Askeri ekipman ve teçhizat kayıplarına baktığımızda ise Ukrayna Savunma Bakanlığı’nın açıkladığı sayılara göre Rusya savaşta bugüne kadar, 233 uçak, 193 helikopter, 5957 tank ve zırhlı araç, 778 İHA ve 136 hava savunma sistemi kaybetti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"UKRAYNA 267 UÇAK, 4311 TANK KAYBETTİ"

Rusya savunma bakanlığı ise Ukrayna’nın, 267 uçak, 148 helikopter, 1741 İHA 365 hava savunma sistemi, 4311 tank ve zırhlı araç kaybettiğini belirtti.

SAVAŞI UKRAYNA'YA MALİYETİ 8 MİLYAR DOLARDAN FAZLA

Savaşın Ukrayna’ya maliyeti ise 8 milyar doları aşarken, Ukrayna’da meydana gelen yıkım ve hasarın ise 100 milyar dolardan fazla olduğu belirtiliyor.

RUSYA SAVAŞTA 13 MİLYAR DOLARLIK EKİPMAN KAYBETTİ

Ukrayna bugüne kadar, 53 milyar dolarlık silah ve ekipman yardımı aldı. Rusya ise savaşta 13 milyar dolarlık ekipman ve teçhizat kaybetti.