Ukrayna'da seçimler öncesi stat tartışması

Video: Ukrayna'da seçimler öncesi stat tartışması

Ukrayna'da devlet başkanlığı seçimlerinin ikinci turu 21 Nisan’da gerçekleşecek. Seçimden 2 gün önce ise başkan adayları Zelenskiy ile Poroşenko, Kiev’deki Olimpiyat Stadı’nda televizyon tartışması için halkın önüne çıkacak. Ancak anketlerde geride görünen Poroşenko statta bir değil iki ayrı tartışma yapılmasını istedi. Rakibi bunu kabul etmese de stada gidip miting düzenledi.
 

Ukrayna’da son günlerin en çok konuşulan konusu, başkan adayları Zelenskiy ile Poroşenko'nun seçim öncesi - 19 Nisan’da Kiev’deki 70 bin kişilik Olimpiyat Stadı’nda yapacağı televizyon tartışması. 

2014 yılından beri devlet başkanı olan Petro Poroşenko, seçimlerin 31 Mart’ta düzenlenen ilk turunda rakibi-ünlü komedyen Vladimir Zelenskiy'nin gerisinde kalmıştı. Anketlere göre ikinci turda da çok şansı yok. İşte bu nedenle baskıyı artırdı. Siyasi tecrübesi olmayan rakibini köşeye sıkıştırmak için "Sadece 19 Nisan olmaz 14 Nisan’da da statta tartışma yapalım" diyerek düello çağrısı yaptı.

Rakibinden olumlu yanıt gelmese de 14 Nisan günü destekçilerini arkasına alıp stada gitti. 45 dakika bekledi ama rakibi gelmedi ve tek başına miting düzenledi.

Poroşenko, 19 Nisan Cuma günü öncelikle yasa gereği televizyon stüdyosuna giderek rakibini bekleyeceğini, iki programın saatleri çakışmazsa statta Zelenskiy'nin karşısına çıkacağını söylüyor. Merakla beklenen düello için statta son hazırlıklar yapılıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS