None

Ukraynalı Bakan'dan Rusya'ya hırsızlık suçlaması

Ukraynalı Bakan'dan Rusya'ya hırsızlık suçlaması

Rusya işgaliyle ukrayna ekonomisi de ağır darbe aldı. Uluslararası toplumun yardımlarıyla ayakta dursa da Ukrayna'nın ekonomik durumu iç açıcı değil. Öyle ki Ukrayna Maliye Bakanı Sergei Marchenko, ülkesinin bütçe açığını kapatmak için aylık 5 milyar dolara ihtiyacı olduğunu açıkladı.

"İŞGALCİLER TAHILIMIZI ALDI"

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy'nin haftalardır yaptığı çağrılar, bu kez Ukrayna Maliye Bakanı Sergei Marchenko'dan geldi. Marchenko, Rusya'nın Ukrayna'dan buğday çaldığına dair iddialara da değindi. "İşgaciler Ukrayna topraklarına girdiğinde hırsızlık yapıyor. Sadece altyapıyı, iş yerlerini yıkıp insanları öldürmüyorlar. Hırsızlık da yapıyorlar. Tahıllarımız alındı, bazı minerallerimiz çalındı" dedi.

"AYLIK 5 MİLYAR DOLARA İHTİYACIMIZ VAR"

Ukraynalı Bakan, ülkesinin ayda 5 milyar dolara ihtiyacı olduğunu söyledi. "Rakamları ortaklarımızla paylaştık, bütçe açığını kapatmak için ayda 5 milyar dolara ihtiyacımız olduğunu söyledik. Bunlar doğrulanmış rakamlardır. IMF, Dünya Bankası ve diğer bağışçı ülkelerle mutabık kalınmıştır. Şimdi bardağı gerçek kredilerle doldurmaya çalışıyoruz. Bütçe açığımız günde 300 milyon dolar" diye konuştu.

ÜLKEDEKİ DİĞER EKONOMİK KAYIPLAR

Marchenko, ülkesinin diğer ekonomik kayıplarını da sayılarla açıkladı. "İhracat yüzde 45, ithalat yüzde 46 düştü. Tüketimin önemli ölçüde düştüğünü gösteriyor. Buna savaş ve ayrıca mülteciler neden oluyor. Şu anda Avrupa ülkelerinde yaklaşık 5 milyon mülteci var ve onlar Ukrayna'da değil, bu ülkelerde tüketici" ifadelerini kullandı.