"Ukrayna'yı NATO konusunda kandırdık"

"Ukrayna'yı NATO konusunda kandırdık"

ABD'nin eski Moskova Büyükelçisi Anthony Mcfaul, Rusya-Ukrayna savaşına dair itiraf niteliğinde bir açıklama geldi. Mcfaul, ABD'li diplomatların Ukrayna'yı, NATO'ya katılabileceğini inandırmak için kandırdığını söyledi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

-2021'de Ukrayna'nın NATO'ya kabul edileceğini defalarca vurgulamıştık. Peki bu diplomatlar yalan mı söylüyordu?

- Evet. İşte gerçek dünya bu dostlar.

NATO üyeliği konusunda Ukrayna'yı yanılttığını bu sözlerle itiraf etti. ABD'nin eski Moskova Büyükelçisi Anthony Mcfaul, Ukrayna'nın NATO'ya kabulü için verilen sözlerin yalan olduğunu söyledi.

Rusya-Ukrayna savaşında 3 ay geride kalırken, ABD'li diplomatın açıklaması Moskova'da da yankı buldu. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, Bremen Mızıkacıları masalına atıfta bulunarak "Herkes sıradan bir eşeğin kuyruğunu gördü, kısa ve doğru" ifadelerini kullandı.

ABD'nin eski Moskova Büyükelçisi Anthony Mcfaul, gelen tepkilerin ardından sosyal medya hesabından açıklama yaptı. "Yalan söylemek uygun olmayan güçlü bir cümle oldu" diyen ABD'li diplomat, iddiasından geri adım atmadı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"NATO liderleri, gerçekten katılmalarını istemeden, Ukrayna'nın üyeliğiyle ilgili isteklerini kamuoyuna ilan ediyor muydu? Evet. Ve herkes bunu biliyordu." ifadelerini kullandı.