None

Ünlü fizikçi Hawking'in mirası bölüşüldü

A A

01.06.2021 - 14:42

2018'de hayatını kaybetmişti. Ünlü fizikçi Stephen Hawking'in mirası bölüşüldü. Hawking'in eşyalarının bir kısmı Londra Bilim Müzesi'ne, bir kısmı ise Cambridge Üniversitesi kütüphanesine devredildi.

Ünlü fizikçi Stephen Hawking'in mirası paylaşıldı. 2018'de vefat eden Hawking'in çocukları, Cambridge Üniversitesi kütüphanesi, Londra Bilim Müzesi grubu ve İngiliz hükümeti ünlü fizikçinin mirası konusunda bir anlaşmaya vardı. Buna göre Hawking’in önemli bilimsel ve kişisel makale koleksiyonu Cambridge Üniversitesi kütüphanesine, üniversitenin uygulamalı matematik ve teorik fizik bölümündeki ofisinin içeriği ise Londra Bilim Müzesi koleksiyonuna devredildi. Ünlü fizikçinin arşivi, zamanın kısa tarihinin ilk taslağı gibi birçok önemli belgeye ev sahipliği yapıyor ve Hawking'in ünlü animasyon dizisi Simpsonlar'daki görünümüne dair bir figürü de barındırıyor. Hawking'in korunan eşyaları arasında motor nöron hastalığı nedeniyle ihtiyaç duyduğu kişisel tekerlekli sandalyeleri ve iletişim ekipmanları da bulunuyor.

Cambridge Üniversitesi kütüphanesi, Hawking'in 10 bin sayfalık arşivini satın almasıyla dünyanın değişmesini sağlayan üç bilim insanın çalışmalarını tek bir çatı altında bir araya getirmiş olacak.