Vegan aileye hapis cezası

Video: Vegan aileye hapis cezası

Avustralya'da bebeklerine vegan ürün vererek "çocuklarının yetersiz beslenmesine neden olmakla" suçlanan bir çift 18'er ay hapis cezasına çarptırıldı. Bebekleri ise önce devlet koruması altına alındı. Daha sonra da bir akrabasına emanet edildi.

Avustralya'da çok tartışılan olay yargıya taşınınca ortaya çıktı. Buna göre Sidney'de yaşayan bir çift yeni doğan bebeklerini sadece vegan ürünlerle besledi. Ağırlıklı olarak yulaf, patates, pirinç ve tofu yani soya peyniri yedirdi.


Mahkeme kayıtlarına göre, kız çocuğu 19 aylıkken sadece 4 kilo 890 gramdı ve 3 aylık gibi görünüyordu. Çocuğun protein eksikliği nedeniyle dişleri de henüz çıkmamıştı.


Bebek bir gün fenalaştı. Annesi ambulans çağırdı.


Doktorlara göre bebek hastaneye getirildiğinde dudakları morarmış, kan şekeri düşmüş ve kasları da esnekliğini yitirmişti.


Durumun farkına varan doktorların ihbarı üzerine bebek aileden alındı ve Sosyal Hizmetler Kurumunun gözetimine verildi.


Anne baba ise hakim karşısına çıktı. "Çocuklarının yetersiz beslenmesine neden olmakla" suçlanan çift 18'er ay hapis cezasına çarptırıldı. Ancak çift hapse girmeyecek, 300'er saat toplum hizmeti yapacak.


Bu yıl üç yaşına basan ve kardeşleri ile birlikte bir akrabası tarafından büyütülen küçük kız ise şu anda gayet sağlıklı durumda.


"Veganlık", daha yaygın olarak bilinen "vejetaryen beslenme"nin bir türü. Ancak çok daha sıkı kuralları içeriyor. Veganlar, et tüketme-menin yanısıra, hayvanların ürettiği yumurta, süt, bal gibi ürünleri de yemiyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS