Virüs anneden bebeğe geçiyor mu?

Video: Virüs anneden bebeğe geçiyor mu?

Peru’da 2 hamile kadın koronavirüse yakalanmıştı. Anneler, doğum yaptı, bebeklerinde virüse rastlanmadı. Dünya Sağlık Örgütü, bu durumdaki annelerin bebeklerini emzirmelerini teşvik etti.

Koronavirüse yakalanan hamilelerin, bebekleri de koronavirüslü mü doğuyor? Ölümcül virüsün bilinmeyenlerinden biri de bu. Bilim insanları kesin yanıtı arıyor. Güney Amerika ülkesi Peru’da koronavirüs taşıyan 2 annenin, yeni doğan bebeklerinde, virüse rastlanmadı.

2 bebekte ülkenin başkenti Lima’daki bir hastanede doğdu. Bu 2 özel vaka ile ilgilenen Perulu doktor Carlo Albrecht süreci şöyle anlattı. Doktor her iki annenin de hala koronavirüs tedavisi gördüğünü, ve durumlarının iyi olduğunu belirtti.

Şubat ayında, salgının ortaya çıktığı Çin’in Vuhan kentinde, bir bebek koronavirüs semptomlarıyla doğmuştu. Ancak yine Çin’de, koronavirüse yakalanan 9 hamile kadını ve yeni doğan bebeklerinde farklı sonuçlar çıktı. Prestijli bilim dergisi Lancet’e göre, bilim insanları bu konuda kesin yanıta ulaşamadı.

Dünya Sağlık Örgütü ise bu veriler ışığında, koronavirüs taşıyan anneleri uyardı. "bebekle ilgilenirken hijyeni en üst seviyede tutun" dedi. Annelere ayrınca bebeklerini mutlaka emzirmeleri önerildi. Peru'daki örnekte de, anne sütü aracılığıyla bebeğe virüs geçişinin görülmediği belirtilmişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS