Yabancı basında Barış Pınarı Harekatı

Video: Yabancı basında Barış Pınarı Harekatı

Türkiye'nin Fırat’ın doğusuna yönelik başlattığı 'barış pınarı harekatı' dünya basınında büyük yankı buldu. Birçok uluslararası basın kuruluşu operasyonu ilk haber olarak verdi.
 

Fırat’ın doğusuna yönelik başlatılan barış pınarı harekâtı yabancı basında geniş yer buldu. Birçok uluslararası ajans ve kuruluş harekâtı izleyici ve okuyucularına son dakika olarak aktardı.

İngiliz medyasından BBC operasyonu, “Türk ordusu Suriye’nin kuzeyine yönelik, Türk ordusu ve Kürt öncülüğündeki kuvvetleri direkt çatışmaya sokacak operasyona başladı. Operasyon cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından duyuruldu” diyerek duyurdu.

Reuters da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Tweetini kaynak göstererek "Suriye’ye operasyon başladı" başlığı ile verdi. Reuters Türk yetkililere dayandırdığı haberinde harekâtın öncelikle hava saldırısı ile başladığını ve top atışları ile karadan devam edeceğini kaydetti.

Amerikan basınının en önemli kuruluşlarından biri olan Wall Street Journal gazetesi de operasyonu "Erdoğan, ABD askerlerinin çekilmesinin ardından, Kürt kuvvetlerin elindeki toprakları ele geçirmek için Suriye’de bir operasyon başlatıldığını duyurdu." başlığıyla okuyucularına aktardı.

New York Times da operasyonu, "ABD askerlerinin bölgeden çekilmesinin ardından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Suriye’ye yönelik planlanan saldırının başlatıldığını duyurdu." ifadeleriyle aktardı. Barış Pınarı Harekatı’nı, CNBC, ABC, NBC, MSNBC, CBS gibi ABD’nin önde gelen basın kuruluşları da "son dakika" olarak duyurdu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS