Yabancı yazılımlı telefona yasak

Video: Yabancı yazılımlı telefona yasak

Rusya'da yabancı yazılım içeren cep telefonu ve bilgisayarlara yasak geliyor. Devlet Başkanı Vladimir Putin’in imzaladığı yasak 1 Temmuz 2020'de yürürlüğe girecek.
 

Rusya'dan teknoloji devlerine savaş niteliğinde yeni adım. Putin yasaya imzayı attı, Moskova, ülkede yabancı yazılımlı telefona yasak getirdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, teknolojik cihazlarda yerli yazılım şartı yasasını imzaladı. Yabancı yazılımlı telefon ve bilgisayarların satışına yasak getiren düzenleme, 1 Temmuz 2020'ten itibaren yürürlüğe girecek.

Rusya devlet yasa bilgi sisteminde yayımlanan yasa ile ülkede 1 Temmuz 2020'den itibaren satılan tüm akıllı telefon, bilgisayar ve akıllı televizyonların fabrika ayarı olarak rus yazılımlarıyla çalışması gerekecek.

Yasanın hangi ürünleri kapsayacağı ve yazılımların söz konusu cihazlara yükleme sürecine ilişkin detayların Rus hükümeti tarafından belirlenmesini öngören yasayla buna uymayan şirketlere de ağır para cezalarının verilmesi planlanıyor.

Rus yetkililer, yasayla Rus bilişim şirketlerinin daha rekabetçi hale geleceğini ve tüketici haklarının da korunacağını savunurken, bazı uzmanlar yasanın Rus bilişim sektöründe karmaşaya neden olacağına dikkati çekiyor.

Rusya'da satılan yabancı menşeli telefonlarda Rus yapımı arama motoru ve mesajlaşma uygulamalarının yer alması bir süre önce de gündeme gelmiş, söz konusu girişime Yandex, mail.ru gibi rus teknoloji şirketleri destek verirken, Apple, Samsung ve Huawei gibi şirketler karşı çıkmıştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS