Yahudi Konseyi'nden Trump'a suçlama

Video: Yahudi Konseyi'nden Trump'a suçlama

İsrail, ABD Başkanı Donald Trump'ın çağrısı üzerine, ABD Kongresi'nin Müslüman üyeleri Rashida Talib ve İlhan Omar'ın Filistin topraklarını ziyaretine izin vermemişti. İki kadın üyenin bu karara tepkisi Trump'ı daha da öfkelendirdi.

ABD Başkanı'nın adeta ateş püskürdüğü ve "Yahudi Düşmanlığı" ile suçladığı o dört kadın vekil. ABD Kongresi'nin Müslüman üyeleri Rashida Talib ve İlhan Omar ile onlara destek veren diğer Demokrat üyeler: Alexandria Ocasio Cortez ve Ayanna Pressley.


Taraflar arasında İsrail'in Filistin'e yönelik yasadışı uygulamaları konusunda aylardır süren tartışma, Talıb ve Omar'ın boykot için İsrail'e gitmek istemesiyle yeni bir boyut kazanmıştı.


Trump'ın çağrısı üzerine Tel Aviv yönetimi, iki üyenin Filistin topraklarını ziyaretlerinin reddetmiş, sadece Talib'in büyükannesini ziyaretine izin vermişti.


Karar, Talıb ve Omar'ın sert tepkisini çekti.


ABD Başkanı Trump ise iki üyenin karara gösterdiği tepkiye öfkeliydi. Adeta açtı ağzını yumdu gözünü.


Trump Demokrat Parti'nin İsrail'e karşı bu iki üyeyi destekliyor olmasını da eleştirdi ve Demokratlara oy veren Yahudi vatandaşları bilgisizlik ve sadakatsizlikle suçladı.


Ancak Trump'ın bu suçlamalarına ABD'deki Yahudi Demoratik Konseyi'nden yanıt gecikmedi. Konsey başkanı, Trump'ın Antisemitizmi siyasi amaçları için silaha dönüştürdüğünü söyledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS