Son Dakika

Yamuna Nehri zehirli köpükle kaplandı

A A

11.11.2021 - 00:00 Son Güncelleme:

Hindistan'ın başkenti yeni Delhi, hava kirliliğinin yanı sıra su kirliliği ile de mücadele ediyor. Yamuna Nehri, aşırı kirlilik yüzünden zehirli köpükle kaplanmış durumda. Hindular ise ibadetlerini yerine getirebilmek için nehre giriyor.

Nehir köpükle kaplandı. Zehrin boyutu gün yüzüne çıktı. Buna rağmen ibadetlerini gerçekleştirmek için suya girdiler. Yüzlerce Hindu, yeni Delhi'deki Chhath Puja festivalini kutlamak için Yamuna nehrinde ibadet etti. Ancak Yamuna nehrindeki kirlilik düzeyi kameralara yansıdı. Suyun kirlilik nedeniyle köpükle kaplanması göze çarptı.

Yetkililere göre endüstriyel atıkların neden olduğu zehirli köpükler solunum ve cilt sorunlarına neden olabilecek düzeyde amonyak ve fosfat içeriyor. Hindular ise ibadetlerini gerçekleştirmek için başka seçenekleri olmadığını dile getiriyor.

Halihazırda dünyanın en kirli havasına sahip yeni Delhi şehrinde, tehlike yaratabilecek su kirliliği endişeye yol açıyor. Yerel basına göre nehrin temizlik çalışmaları başlatıldı. 15 botun nehrin temizlenmesi için görevlendirildiği bildirildi.

Hindistan'ın çevre izleme ajansına göre yeni Delhi'nin hava kalite endeksi, çok zayıf kategorisinde yer aldı.