Yemenli bakan: Barışa bir şans veriyoruz

Video: Yemenli bakan: Barışa bir şans veriyoruz
Yemen iç savaşının tarafları İsveç'te barış masasına oturdu. Görüşmelerde ateşkes kararı çıktı. Yemen'deki ateşkeste son durum ne? Cemal Kaşıkçı cinayeti Yemen konusunun gündeme gelmesinde etkili oldu mu? Veliaht giderse Yemen iç savaşı biter mi? Yemen Dışişleri Bakanı Hişam Şaraf Abdullah CNN TÜRK'e konuştu. Tüm bu sorulara yanıt verdi.

Yemen iç savaşının tarafları İsveç'te barış masasına oturdu. Görüşmelerde ateşkes kararı çıktı. Yemen'deki ateşkeste son durum ne? Cemal Kaşıkçı cinayeti Yemen konusunun gündeme gelmesinde etkili oldu mu? Veliaht giderse Yemen iç savaşı biter mi? Yemen Dışişleri Bakanı Hişam Şaraf Abdullah CNN TÜRK'e konuştu. Tüm bu sorulara yanıt verdi.

 


Sena Yemen--Sayın bakan hoş geldiniz yayınımıza, yemen iç savaşının başlangıcından beri belki de ilk kez umutlar yükseldi taraflar masaya oturdu İsveç’te. Hudeyde'de bir ateşkes kararı çıktı. Birleşmiş milletler süreci gözlemlemek üzere bölgeye gitti.. Son durumu nasıl görüyorsunuz?


Yemen Dışişleri Bakanı Hişam Şaraf Abdullah Hudeyde'de ateşkes, barışa bir şans veriyor. Biz Sana'da barışa bir şans vermek istiyoruz ve her kesime de bu çağrıyı yapıyoruz. Bu ateşkes şansına tutunmalıyız. Eğer uluslararası toplum tarafından bize sunulan bu şansa tutunmazsak, sanıyorum ki çok şey kaybedeceğiz. İnsanlarımıza bunun çağrısını yapıyoruz


Sena Yemen--Sayın bakan, İsveç'te tutuklu değişimi gibi, kritik şehirlerde ateşkes gibi sonuçlar çıktığını gördük. Siz bunu Husilerin ve elbette onları destekleyen İran'ın bir zaferi olarak görüyor musunuz?


Yemen Dışişleri Bakanı Hişam Şaraf Abdullah Hiç kimse Hudeyde'deki ya da Yemen genelindeki bir durumla ilgili zafer ilan edemez. İran’ın bizim durumumuzla bir ilgisi yok demek isterim. Bizim kendi komşularımızla problemimiz var. Dünyadaki herkes bilmeli ki Sana'da 2014'te bazı problemlerimiz oldu, bunları kendi içimizde çözebilirdik. Eğer biri yardım etmek isteseydi elbette edebilirdi ama etrafımızdaki komşularımız, özellikle Suudi Arabistan, bazı çözümler sunmak istedi. Asıl neden bu. Dolayısıyla bu ateşkes Husiler ya da İran için ya da diğerleri için bir zafer değil. Bu sadece barışa doğru bir adım. Barış için Birleşmiş Milletler'in teklifine göre çalışacağız. Barışa karşı olanlar, bölgede istikrara karşı olanlar birçok zorluk ve engel çıkarmaya çalışacaktır, buna devam edecekler. Kendi adıma ben çok iyimserim ve önümüzdeki haftalarda, tutukluların salındığını göreceğiz. Hudeyde'de çalışmalar yapılacak ve ondan sonra ekonomi ve Sana uluslararası havalimanına sıra gelecek.


Sena Yemen--Sayın bakan, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin Yemen iç savaşındaki rolü için ne dersiniz? Suudi Arabistan özellikle Yemen iç savaşının ardındaki ana aktör olarak görülüyor?


Yemen Dışişleri Bakanı Hişam Şaraf Abdullah -Suudilerle ya da Birleşik Arap Emirlikleri'yle yaşananlardan önce çok iyi bir ilişkimiz vardı. Türkiye dahil diğer ülkelerle de bu böyleydi. Ama bazen bazı insanlar tarafından yanlış kararlar alınıyor. Benim düşünceme göre Suudilerin Yemen iç savaşına dahil olması dünyanın insan eliyle yapılan en büyük felaketinin, yani Yemen iç savaşının ardındaki neden. Suudiler bizim kendi işimizi kendimizin halletmesine izin vermeliydi. Bizim ilişkilerimize işlerimize karışmamalıydı. Etrafımızdaki herkese şunu söylüyoruz, bizi yalnız bırakın, kendi sorunlarımızı kendimiz çözmemize izin verin, ülkemizi yeniden inşa etmemize yardım edin, Yemen'deki sorunların üstesinden gelmemize yardım edin. Eğer Suudi Arabistan kendi ülkesindeki sorunlarla ilgilenmeye başlarsa, egemenliğimize saygı duyarsa, birliğimize saygı duyarsa, ülkemizin kurallarına saygı duyarsa, kardeş olabiliriz, iyi ilişkilerimiz olabilir ama öncelikle bizim iç işlerimizden ellerini çekmeleri gerekiyor.


Sena Yemen--Sayın bakan, Cemal Kaşıkçı cinayeti Suudi Veliaht Prens üzerinde bir uluslararası tepkiye neden oldu sonra da Yemen'deki durum tartışmaya açıldı. Siz Kaşıkçı Konusunun Muhammed Bin Salman üzerindeki baskıyı artırdığını düşünüyor musunuz? Veliaht giderse Yemen savaşı daha hızlı mı çözüm bulur?


Yemen Dışişleri Bakanı Hişam Şaraf Abdullah - Kabul etmeliyiz ki Cemal Kaşıkçı cinayeti bazı durumlar yarattı Yemen konusunun dünya gündemine gelmesi için. Tüm dünya Yemen'de ne olduğunu biliyordu, öldürmeler, müdahaleler, hepsini biliyordu. 2015'ten beri. Ben şahsım adına Amerika'ya gittim, bazı yetkililere bu durumu anlatmaya çalıştım ama o zaman Yemen dünyadaki tüm sorunlar sırasında en aşağılardaydı. Cemal Kaşıkçı olayı -ki kendisi şu anda Özgürlük Şehidi olarak görülüyor- Muhammed Bin Selman'ın elinin olduğu diğer dosyalara bakılmasına neden oldu. Cemal Kaşıkçı olayı dikkatleri bizim Yemen'deki durumumuza çevirdi, buradaki çatışmaya ve Suudi koalisyonu'nun bizim üzerimizdeki agresyonuna çevirdi dikkatleri. Ve eğer hadi diyelim, Muhammed Bin Selman gönderilirse bu bizim üzerimizdeki agresyonun kalkmasına yardımcı olur ama sadece Muhammed bin Selman değil bunun ardındaki kişi, Yemen'in Suudi Arabistan'ın arka bahçesi olduğunu düşünen herkes bunun nedeni. Biz Suudi Arabistan'ın arka bahçesi değiliz. Kimsenin değiliz. Egemen, bağımsız bir devletiz. Buna saygı duyan herkesle iyi ilişkilerimiz olur. Suudilerin aklındaki Yemen algısı değişirse, Yemen egemen bir devlettir, onlara saygı duymalıyız derlerse iyi ilişkilerimiz evet olur.


Sena Yemen--Sayın bakan, Türkiye'nin Yemen'deki insani durum için yardımları. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz? Ankara'ya bir mesajınız var mı?


Yemen Dışişleri Bakanı Hişam Şaraf Abdullah - Ankara ile iyi ilişkilerimiz var. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a politikaları için hayranlığımız var. Ankara'nın bizi karşılaştığımız saldırganlık yüzünden bir vaka olarak değil de kardeşi olarak görmesini istiyoruz. Türkiye çok şey yapabilir, koalisyon ya da İslam örgütleri Yemen için hiçbir şey yapmadı. Sanıyorum onlar da bazı zamanlar Suudilerin baskısı altındalar. Türkiye tek başına fark yaratabilir. Burada, Yemen'de tam olarak neler yaşandığını anlatabilmek ve kardeşleriniz olarak Yemen'e neler yapabileceğinizi istişare etmek amacıyla Dışişleri Bakanınızın bizi İstanbul ya da Ankara'da ağırlaması için çağrıda bulunmak istiyorum. Aynı zamanda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a Yemen vakasına yakından bakması için çağrıda bulunuyorum. Yemen halkı ve Türk halkı birbirine oldukça yakınlar. İşbirliği yapabiliriz, ülkemiz için bir fark yaratabilirsiniz. Birçok ülkede harika işler yaptınız ve biz de inşaattaki, kalkınmadaki, yatırımlardaki deneyimlerinizden faydalanmak isteriz. Bu saldırganlık sona erdiğinde, Suudi koalisyonu ülkemizi terk ettiği zaman, normale döndüğümüz zaman umuyorum ki Türkiye Yemen'in yeniden inşası için önemli bir rol oynayacak. Hükümetinizle ve yetkilileriyle iletişim halinde olmak istiyoruz ve gerçekten Siz Suudilerden korkmuyorsunuz, siz dünyada kimle isterseniz konuşabiliyorsunuz ve Yemen sizin kardeş ülkeniz. Sizlerin ve bizlerin neler yapılabileceğini Türkiye'de görmek isteriz.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS