Yoğun diplomasi trafiği yaşanacak

Video: Yoğun diplomasi trafiği yaşanacak

Amerika Birleşik Devletleri’nin Kasım Süleymani’yi öldürmesi ve İran’ın ABD üslerine yönelik misillemesi sonrası diplomasi trafiği hız kazanıyor. Bölgede artan ABD-İran gerginliğine ilişkin Ankara’dan ilk adımı dışişleri bakanı Mevlüt Çavuşoğlu atıyor. Çavuşoğlu 9 Ocak’ta Irak’ta olacak.

Günübirlik bir ziyaret için Irak’a gidecek olan dışişleri bakanı ABD-İran gerginliğinde tansiyonu düşürmek için diplomatik girişimlerde bulunacak, Irak’ta üst düzey görüşmeler gerçekleştirecek.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Irak’tayken Ankara’da önemli bir ismi ağırlayacak. Amerika Birleşik Devletleri Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey Ankara’ya gelecek.

ABD Suriye Özel Temsilcisi Ankara’ya geliyor. Daha önceden planlanan ziyaretin ana gündem maddesi İdlib'de rejimin artan saldırıları olsa da ABD-İran gerginliği de ziyaretin gündemine gelecek. Jeffrey, Cuma günü Dışişleri Bakanlığı’nda dışişleri bakan yardımcısı Sedat Önal başkanlığındaki Türk heyetiyle bir araya gelecek. İran'ın misillemesi, İdlib'de rejimin artan saldırıları ve Orta Doğu’daki Şii milislerin hareketlenmesi konuları masaya yatırılacak.

Cumartesi günü ise kritik bir görüşmenin adresi İstanbul olacak. AB konseyi başkanı Mıchel İstanbul’a geliyor. Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşecek. Görüşmenin ana gündem maddesi, Doğu Akdeniz, Türkiye’nin Libya’ya asker gönderme tezkeresi ve ABD ile İran arasındaki gerginlik olacak. Mıchel'in Erdoğan ile görüşmesinin ardından Mısır’ın başkenti Kahire’ye geçip Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah El Sisi ile görüşmesi bekleniyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS