Yunan adaları Türk turiste hasret | Video

Video: Yunan adaları Türk turiste hasret | Video

Komşu Yunanistan koronavirüs sonrası normalleşme kapsamında 14 ülkeye kapılarını açmış ancak Türkiye'yi liste dışı bırakmıştı. Yunan adalarındaki esnaf ve turizmciler ise kan ağlıyor. "Türk turistleri çok özledik. Bir Türk, 7 Avrupalı turiste bedel” diyorlar. CNN TÜRK Atina Temsilcisi Yorgo Kırbaki haberleştirdi.

Koronavirüs tedbirleri gevşedi, Yunanistan 14 ülkeye kapıları açtı. Ama hala Türkiye’den turist kabul etmiyor. Oysa ki Yunan adaları, geçen yıl tam 330 milyon Euro bırakan Türk turisti hasretle bekliyor.

CNN TÜRK Atina Temsilcisi Yorgo Kırbaki. Adaların nabzını tuttu. Yerel yetkililer, turizmciler ve esnaf ile konuştu ve çaldığı hemen her kapıda “Türkleri çok özledik. Bir Türk, 3 değil, 5 değil 7 Avrupalı turiste bedel” yanıtını aldı.

Rodos, İstanköy gibi büyük havaalanları olan adalarda, charter seferleriyle Avrupa’dan az da olsa turist gelebileceği umudu var.

Buna karşın Sömbeki, Leros, Patmos, Sakız, Sisam gibi havaalanları küçük olan adalarda manzara tek kelimeyle hazin.

Boş sahiller, boş marinalar, kapalı tavernalar, oteller, dükkânlar.

Adalarda esnafın, turizmcinin tek umudu 15 Temmuz sonrası TÜRK Turistlere olan “yasağın” kalkması.

Tavernacı Manos Mangos, Sömbeki’nin adeta ‘sembollerinden’ biri. Mangos, Türk turistlerin kabul edilmemesine bir hayli öfkeli. “Sömbeki’deki tavernam kapalı. Adada turistik eşyadan fırına kadar 11 dükkânım var. Hepsi kapalı. Türk turistleri çok özledik.” diyor.

Marmaris’in karşısındaki “Şövalyeler Adası” Rodos’un da eski canlılığından eser yok. Kronos Yat Ajansı sahibi Sakis Petru da Türk turistleri aradıklarını söylüyor. "Adaya gelen her Türk turist, Alman turistin 3 katı para harcıyordu. Alışveriş yapıyordu. Balık lokantalarında taze balık kalamar, ahtapot yiyordu. Salata ile karnını doyuran Alman turist gibi değildi. Türk turistler çok nazik, sevecen insanlar.” diyor.

İstanköy Adası’nda “Naval Travel” şirketinin sahibi Yiannis Kufos da “Türk turisti, 3 değil, 5 hatta 7 Avrupalı turiste değişmem. Umudum en geç 1 Ağustos’ta yasağın kalkması” diyor.

Leros Adası Belediye Başkan Yardımcısı Dimitri Kastis'e göre de Türk turistler gelmediği için adada görülmemiş bir ekonomik bir kriz yaşanıyor.

Yunanistan’ı geçen yıl 1 milyon 90 bin Türk turist ziyaret etti ve tam 330 milyon Euro harcadı. Eğer günlük harcama miktarı esas alınırsa, Türk turistler 82 Euro ile listede 1’inci sırada.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS