Yunanistan Başbakanı zorda: Dinleme talebi yabancı istihbaratçılardan mı geldi?

Yunanistan Başbakanı zorda: Dinleme talebi yabancı istihbaratçılardan mı geldi?

Yunanistan’da, 3. büyük siyasi parti konumundaki sosyalist PASOK’un yeni liderinin, telefon görüşmelerinin dinlenmesi skandalı, ülkede siyasi krize dönüştü. Yunanistan basınına göre, Başbakan Kiriakos Miçotakis, yakın çalışma arkadaşlarına “PASOK liderine bir özür borçluyum” dedi. Yunan basını ise dinleme talebinin yabancı istihbaratlar tarafından talep edildiğini iddia etti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yunanistan’da, 3. büyük siyasi parti konumundaki sosyalist PASOK’un yeni lideri Nikos Andrulakis’in, telefon görüşmelerinin dinlenmesi skandalı ülkede siyasi krize dönüşüyor. Skandal, üç yıllık iktidarı döneminde, muhalefetten ilk kez bu kadar yoğun tepkilerle karşı karşıya kalan Başbakan Kiriakos Miçotakis için tam bir kabusa dönüştü.

Yunanistan istihbarat teşkilatı EYP Başkanı Panayiotis Kontoleon ile Kiriakos Miçotakis’in yeğeni ve çok yakın çalışma arkadaşı, Başbakanlık Genel Sekreteri Grigoris Dimitriadis’in, cuma günü birkaç dakika arayla istifalarına yol açan skandal, her geçen gün yeni boyutlar kazanıyor. Bu çerçevede, Pasok lideri Andrulakis’in cep telefonunun, “Predator” adlı bir casus yazılım programından başka, “Yabancı ülkelerin istihbarat teşkilatlarının talebi” üzerine, EYP tarafından “yasal olarak” da dinlendiği ortaya çıktı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kathimerini Gazetesi, nedenleri hakkında herhangi bir bilgi vermemekle birlikte, Andrulakis’in cep telefonunun dinlenmesi talebinin “Ukrayna ve Ermenistan istihbarat teşkilatlarından geldiğine dair bilgiler bulunduğunu” ileri sürdü.

Miçotakis, istihbarat teşkilatı başkanı ve “Predator” casus yazılım programını satan firmanın sahibi ile bazı iş ilişkileri bulunduğu iddiaları üzerine, yeğeni ve Başbakanlık Genel Sekreteri Dimitriadis’e de istifası etmesini söyledi.

Muhalefet partileri ise, hükümete tepki gösterdi. Radikal sol koalisyon Syriza, "Telefon görüşmelerinin dinlenmesini organize eden ve her şeyden haberdar olan Miçotakis, en yakın ve ne sadık çalışma arkadaşlarını kurban vererek kendisini kurtarmaya çalışıyor derken PASOK, Miçotakis ve hükümeti, Yunanistan’ın uluslararası alandaki itibarını sarstı. Miçotakis’in, büyük siyasi sorumlulukları var.” açıklamasında bulundu.