Yunanistan'da büyük endişe

Video: Yunanistan'da büyük endişe

Türkiye'nin, AB ülkelerine gitmek isteyen mülteci ve göçmenleri durdurmama kararı aldığına ilişkin haberler, Yunanistan'da büyük endişe yarattı. Atina, sınırları muhtemel göçmen akınına karşı korumak için önlemleri en üst düzeye çıkardı. Göçmenlere biber gazıyla müdahale edildi.

Göçmenlerin sınıra hareketi Yunanistan'ı alarma geçirdi. Polisten sert müdahale geldi.


Türkiye'nin, AB ülkelerine gimek isteyen mülteci ve göçmenleri durdurmama kararı aldığına ilişkin haberler, yunanistan'da büyük endişe yarattı.


Güvenlik önlemlerini denetlemek ve gerekli talimatları vermek üzere Yunan Genelkurmay Başkanı ve Kamu Düzeni Bakanı Meriç'e, Denizcilik Bakanı Yiannis Plakiotakis de Midilli Adası'na gitti.


Sınır birliklerine "Bulunduğunuz bölgede hangi noktalarda gerekiyorsa derhal takviye yapın" talimatı verildi. Hem karada hem de denizde devriyeler arttırıldı.


Yüzlerce göçmenin Yunanistan'a giriş yapmak için toplandığı Pazarkule'nin karşısındaki Kastanies Hudut Kapısı kapatıldı.


Kapı önünde otobüs yerleştirilerek barikat kuruldu. Kastanies ve civarında görev yapan polis sayısı 100'den 250'ye çıkarıldı. Giriş ve çıkışlar İpsala'nın karşısındaki Kipi Hudut Kapısı'ndan gerçekleşti.


Yunan güvenlik güçlerinden göçmenlere müdahale de geldi. Önce ses bombası, ardından da biber gazı bombası atıldı.


Şiddetli sesle irkilen düzensiz göçmenler ormanlık alana doğru kaçıştı. Bazı göçmenler gözyaşlarını tutamadı.


Atina ülkeye girmek isteyen göçmen sayısının önümüzdeki günlerde artmasından endişe ediyor. Yunan medyasında, hükümetin, Türkiye ile kara sınırlarını kapatmayı bile incelediği iddia edildi.


Başbakan Kiriakos Miçotakis Almanya Başbakanı Angela Merkel ile telefonda görüştü. Miçotakis, Yunan hükümetinin aldığı ve almayı düşündüğü tedbirler hakkında bilgi verdi.


Yunan Başbakan birkaç gün önce de "İltica hakları bulunmayan, buna rağmen Yunanistan'a gelmekte ısrar edenlere sesleniyorum. Gelmeyin. Avrupa'ya gidemezsiniz. Adalara ulaştığınızda, geri dönüş yolculuğunuz da başlamış olacak" demişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS