Yunanistan'dan F-35 adımı

Yunanistan'dan F-35 adımı

Savunma yatırımlarını hızlandıran Yunanistan, Amerika Birleşik Devletleri'nden F-35 savaş uçağı almak için düğmeye bastı. Atina, ABD’ye 20 adet F-35 tipi savaş uçağı satın alımı için niyet mektubu yazdı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yunanistan, Amerika Birleşik Devletleri’nden 20 adet F-35 tipi savaş uçağı satın alımı için ilk adımı attı. Yunan hükümet kaynakları, F-35’ler ile ilgili niyet mektubunun hazırlandığını açıkladı. Bazı kaynaklar mektubun Amerika Birleşik Devletleri’ne gönderildiğini, bazıları ise birkaç gün içinde gönderileceğini belirtiyor. Niyet mektubunda Yunanistan’ın 20 adet F-35 uçağı satın almak istediği, ayrıca gelecekte de aynı tipte 20 adet daha alabilme ihtimali açık bıraktığı kaydedildi.

Mektubun Washington’a ulaşmasının ardından fiyat teslim süreci, teslim şartları ve teknik özellikler gibi konularda en erken 2025 yılında tamamlanması beklenen müzakereler başlayacak. Maliyeti yaklaşık 3 milyar dolar olarak hesaplanan 20 f-35 savaş uçağının Yunanistan’a tesliminin 2028’de başlaması tahmin ediliyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Öte yandan, Yunan Kathimerini Gazetesi, ortak tatbikatlar ve operasyonlarda yer almak üzere Amerikan Hava Kuvvetlerine ait 10 F-35 ile 14 F-15 TİPİ savaş uçağının 11 Temmuz’da Girit Adasındaki ABD hava üssüne gideceklerini duyurdu. Yunan parlamentosu silahlanma komisyonu ise 38 adet F-16 Block 50 tipi savaş uçağının modernizasyon programını onayladı.