Yunanistan'dan zeplinli plan

Video: Yunanistan'dan zeplinli plan

Mültecilere insanlık dışı muameleleriyle sık sık gündem olan Yunanistan, sığınmacıları ülkeye sokmamak için yeni bir adım atıyor. Atina, Ege ve Meriç'i 2 zeplinle gözetleyecek.

Mülteciler ülkeye girmesin diye her yola başvurmaktan vazgeçmiyorlar. Atina bu kez de Ege ve Meriç’i zeplinler ile gözetlemeyi planlıyor. Yunanistan daha önce sığınmacılara karşı biber gazını dev fanlarla çevreye yayma ve kulakları sağır eden ses topu gibi önlemlere başvurmuştu.

Yunan Real News Gazetesi haberine göre; şimdi de Avrupa Birliği Sınır Koruma Ajansı’nın kiraladığı 2 zeplin, Meriç’te Dedeağaç Havaalanı ile Limni Adası’nda konuşlandırılacak. Gerçek zamanlı bilgi toplayabilen Alman-Fransız ortak üretimi 20 metre uzunluğundaki zeplinlerde radar ve termik kamera bulunuyor. Ege ve Meriç’te 300 metre yükseklikte uçmaları planlanan zeplinlerin menzili ise azami 32.1 kilometre.

Haberde zeplinlerin Türkiye’yi Ege ve Meriç’te 30.5 kilometre derinliğe kadar gerçek zamanda izleyebileceği kaydedildi. Dört ay süreyle denenecek olan zeplinler, gerekli görülmesi halinde başka adalara da nakledilebilecek.

Özellikle son 4 yılda Ege’de 80 binden fazla sığınmacıyı hayatlarını tehlikeye atma pahasına zorla Türkiye’ye geri iten Yunanistan, Meriç sınırında da aşılamaz bir güvenlik duvarı oluşturmaya çalışıyor. Bu kapsamda Farecik mevkiinde maliyeti 63 milyon euro olan 26.5 kilometre uzunluğunda ve 4.5 metre yüksekliğindeki çelik parmaklıklı duvarın inşasına hız verildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS